Пт, 29.03.2024, 14:05
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 17 березня

17 березня

Цього дня колись:

1867 рік. У Кам’янці-Подільському відкрито (5 березня за старим стилем) Маріїнську жіночу гімназію. Спочатку розташовувала в Старому місті.

1906 рік. Для сприяння столипинській аграрній реформі створено (4 березня за старим стилем) Подільську губернську землевпорядну комісію.

1917 рік. У Києві утворено Центральну Раду. Серед 94 її членів і Олімпіада Пащенко — випускниця 1895 року Кам’янець-Подільської Маріїнської жіночої гімназії.

1985 рік. У Кам’янці-Подільському в міському Будинку культури відбувся звіт колективів художньої самодіяльності міста та району, присвячений 40-річчю Перемоги.

1991 рік. 60% виборців міста Кам’янця-Подільського і 83% виборців Кам’янець-Подільського району — учасників Всесоюзного референдуму — проголосували за збереження СРСР як оновленої федерації.

1991 рік. 82% виборців міста Кам’янця-Подільського і 90% виборців Кам’янець-Подільського району — учасників Всеукраїнського опитування — проголосували за Україну в складі Союзу суверенних держав на засадах Декларації про державний суверенітет України.

1998 рік. У Кам’янці-Подільському перебував народний депутат України, постійний представник Президента України при Верховній Раді Роман Петрович Безсмертний.

2001 рік. У Кам’янці-Подільському десяту річницю Всесоюзного референдуму блок лівих сил відзначив мітингом на майдані Відродження.

2003 рік. Кабінет Міністрів України видав розпорядження про утворення Кам’янець-Подільського державного університету на базі Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету.

2015 рік. У Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка завідувачем кафедри історії української літератури та компаративістики став кандидат філологічних наук, доцент Олег Анатолійович Рарицький, уродженець села Оринин Кам’янець-Подільського району.

 

Цього дня народилися:

1897 рік. У селі Середнє (нині Калуського району Івано-Франківської області) народився Олесь Йосипович Бабій — український поет, літературознавець, автор гімну Організації українських націоналістів «Зродились ми великої години». Середню освіту здобув у Львові. Служив у австрійській армії, потім в Українській галицькій армії. Навесні та восени 1920 року перебував у Кам’янці-Подільському, про що залишив спогади. Помер 2 березня 1975 року в Чикаго (США).

1949 рік. У Кам’янці-Подільському народився Сергій Йосипович Дужев — педагог. Закінчив середню школу № 8, заочно історичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. У 1975—1979 роках перебував на комсомольській роботі. Працював директор Кам’янець-Подільської школи-інтернату № 2, з 1985 року — загальноосвітньої школи № 5. Помер 18 січня 2002 року.

1949 рік. У Куйбишеві (тепер Самара) народилася Антоніна Олександрівна Маренич — українська співачка в складі (у 1972—2004 роках) вокального тріо «Мареничі», заслужена артистка УРСР (1979). Закінчила 1968 року Куйбишевське музичне училище. 1986 року була учасницею зустрічі у Кам’янець-Подільському міському Будинку культури письменників і майстрів мистецтв України з трудівниками міста і Кам’янець-Подільського району, організованої Українським телебаченням.

1950 рік. У селі Жванець Кам’янець-Подільського району народився Борис Валентинович Хоміцький — заслужений юрист України, кавалер ордена «За заслуги» третього ступеня. 1980 року закінчив юридичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. Після цього працював на різних посадах у прокуратурі Чернівецької області. Викладав на юридичному факультеті Чернівецького університету такі курси: «Кримінально-виконавче право», «Методика розслідування злочинів проти особи», «Огляд місця події», «Особливості кваліфікації службових злочинів», «Підстави для зміни або скасування вироків».

1960 рік. У селі Черче Чемеровецького району народився Олександр Петрович Басістий (літературний псевдонім — Олександр Зарічний) — поет, педагог. Закінчив 1983 року філологічний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). Видав у Кам’янці-Подільському три збірки віршів: 1995 року — «Одинокий вітер», 2012 року — «Чародійниця. Співана поезія», 2014 року — «Майдан душі».

 

Цього дня відійшли у вічність:

1926 рік. У Москві помер Олексій Олексійович Брусилов — російський військовий діяч, генерал від кавалерії (1912). Народився 31 серпня (19 серпня за старим стилем) 1853 року в Тбілісі. Закінчив 1872 року Пажеський корпус. Учасник російсько-турецької війни 1877—1878 років. Під час Першої світової війни — командувач 8-ої армії, від березня 1916 року — головнокомандувач Південно-Західного фронту (штаб розміщувався в Кам’янці-Подільському). Війська фронту 22 травня (4 червня) — 7(20) вересня 1916 року здійснили прорив австрійсько-німецького фронту. Від 22 травня (4 червня) до 19 липня (1 серпня) 1917 року — головнокомандувач російської армії. Від травня 1920 року — на службі в Червоній армії. Працював в апараті Народного комісаріату військових справ та інспектором кавалерії Робітничо-селянської червоної армії. Від 1924 року — у відставці.

Генерал Олексій Брусилов — головнокомандувач військами Південно-Західного фронту, 1916 рік

1926 рік. У санаторії в селі Плешов під Прагою помер (поховано в Празі) Юрій Юрійович Дараган — український поет. Народився 16 березня 1894 року в Єлисаветграді (нині Кіровоград) у сім’ї українця та грузинки. Під час Першої світової війни був підпоручиком російської армії. В армії Української Народної Республіки — командир кулеметної сотні в Житомирській військовій школі, курсовий старшина юнацької школи в Кам’янці-Подільському. На полях визвольних боїв захворів на сухоти. Після поразки УНР перебував у таборах інтернованих у Каліші й Шеп’юрному (Польща). У таборовому журналі «Веселка» розпочинав літературну діяльність (у 1922—1923 роках). У червні 1922 року переїхав до Праги, де навчався в Українському вищому педагогічному інституті (не закінчив через тяжку хворобу). Автор збірки віршів «Сагайдак» (Прага, 1925; перевидана 1965 року в США).


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (16.03.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 772 | Коментарі: 1 | Теги: Дараган, 17 березня, Брусилов, кам'янецький календар, Дужев | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0
1 KamPod   (16.03.2015 23:38) [Материал]
Зацікавила у події 1917 року особистість Олімпіади Пащенко. Дійсно відома людина і інформації про неї у мережі трохи є. От наприклад те що стосується нашого міста:

Найплодотворнішою була діяльність О.Пащенко у Кам`янці на посаді Голови Повітової Земської управи, Голови Повітової Шкільної Ради, заступника голови «Просвіти» і секретаря університетської комісії по відкриттю Кам`янець-Подільського державного українського університету.

Ректор університету І.Огієнко так оцінив її роль у створенні закладу: «О. Пащенко завжди допомагала мені в тяжкій праці організації Кам`янецького Університету, допомагала енергійно і самовіддано, притягуючи до праці й усіх тих, що могли допомагати. Загальними надлюдськими зусиллями всіх і створено справді величезне диво – Кам`янець-Подільський Державний Український Університет».

А часи були справді неспокійні… У перший прихід більшовиків у травні 1919 року була заарештована за образу заїжджого комісара (махала на нього палицею), їй було оголошено смертний вирок, на 5 червня призначався розстріл. Поручилися за О.Пащенко університетська рада і професорська рада університету, повітова учительська Спілка та міська Кам`янецька дума, її було випущено з в`язниці з умовою домашнього арешту.


Джерело

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz