Пт, 29.03.2024, 00:39
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 12 листопада
12 листопада
 
Цього дня колись:
 
1781 рік. У будинок на Польському ринку (згодом відомий як будинок Шадбея або будинок під пеліканом) на обід до князя Калікста Понінського завітав останній польський король Станіслав Август Понятовський, який напередодні втретє прибув із візитом до Кам'янця-Подільського. Після обіду король тримав на хрестинах доньку князя. Тобто, князь Понінський у прямому значенні став кумом королю. Згодом у пілон балкона будинку вмурували таблицю з написом: «Найясніший Станіслав Август, Король Польський, ощасливив своїм перебуванням цей будинок 12 листопада 1781 року». Будинок не зберігся.

 

Так виглядав на початку XX століття будинок Шадбея
 
1919 рік. У Кам’янці-Подільському диктатор Західноукраїнської Народної Республіки Євген Петрушевич на нараді представників галицьких політичних партій і громадських організацій, Директорії та уряду Української Народної Республіки заявив, що створення самостійної Української держави на даний момент є непосильною працею та запропонував домовитися про спільні дії з генералом Антоном Денікіним — одним із лідерів Білого руху та головнокомандувачем Збройних сил Півдня Росії. Невдовзі Українська Галицька армія перейшла на бік Денікіна.
 
1983 рік. У Кам’янці-Подільському взяв участь у роботі 24-ої звітно-виборчої районної компартійної конференції, виступив на ній Микола Григорович Хоменко — секретар Президії Верховної Ради Української РСР (від 1982 року).
 
1986 рік. На дев’ятій сесії Кам’янець-Подільської міської ради завідувачем відділу культури Кам’янець-Подільського міськвиконкому затверджено Володимира Валентиновича Шедловського. До того працював у 1969—1976 роках — директором Будинку культури Кам’янець-Подільського цукрового заводу, у 1976—1984 роках — завідувачем Кам’янець-Подільського районного відділу культури, у 1984—1986 роках — художнім керівником ансамблю «Дністрянська хвиля» при Будинку культури цукрового заводу.
 
1991 рік. У знак подяки кам’янчанам за надання Москві гуманітарної допомоги після серпневого путчу до Кам’янця-Подільського прибула група артистів Московського театру естради. Це художній керівник, директор театру, народний артист Росії Борис Брунов, лауреат Всесоюзного конкурсу артистів естради Клара Новикова, лауреат Всесоюзного конкурсу артистів сатири й гумору Олексій Цапик, артисти Світлана Солотова, Сергій Єрмаков, Сергій Чванов, Андрій Дьяконов. 12—13 листопада москвичі дали два концерти в міському Будинку культури. Також відбувся концерт на консервному заводі. Всі кошти від цієї акції спрямовано на розвиток культури в Кам’янці-Подільському.
 
1991 рік. Кам’янець-Подільські міськвиконком і райвиконком ухвалили, що з 15 листопада мешканці міста та району, йдучи до крамниць, повинні брати із собою паспорт або документ, що його замінює. Виняток зроблено для промислових товарів, виготовлених кооперативами та індивідуальними підприємцями, та товарів, що реалізуються у комісійних крамницях і комісійних відділах промтоварних крамниць.
 
2001 рік. У Кам’янці-Подільському на конкурсі в молодіжному центрі «Юність» найкращою студентською сім’єю року визнано подружжя Алли та Юрія Задранівських.
 
2002 рік. У Кам’янці-Подільському в молодіжному центрі «Юність» з новою сольною програмою «Я знаю все» виступив український співак Віктор Павлік.
 
2007 рік. На загальних зборах трудового колективу ухвалено статут державного вищого навчального закладу «Кам’янець-Подільський індустріальний коледж».
 
2012 рік. Згідно з наказом командувача Західного оперативного командування начальником Кам’янець-Подільського гарнізону призначено підполковника Володимира Геннадійовича Родікова — начальника Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення Збройних сил України (місто Кам’янець-Подільський). Попередній начальник гарнізону полковник Сергій Мальченко звільнився в запас із лав Збройних сил України.

2015 рік. У Кам’янці-Подільському в
 центральній міській бібліотеці відбулася презентація збірки пісень Нелі Миколаївни Лещинської «Летять пісні від краю і до краю». До книжки додано компакт-диск із записом двадцяти двох пісень авторки як на власні вірші, так і на вірші Ірини Попіль, Віталія Горбуленка, Людмили Кур’ян, Людмили Новіцької, Світлани Кремінської, Наталії Ліщинської, Людмили Дрезналь й Олега Будзея. Див. статтю «Крила для віршів».
 
 

Цього дня народилися:
 
1904 рік. У містечку Ярмолинці Проскурівського повіту Подільської губернії (нині селище міського типу, один із районних центрів Хмельницької області) народився Пилип Федорович Хоптяр — заслужений учитель Української РСР. У Кам’янці-Подільському працював директором: у 1949—1950 роках — середньої школи № 3, у 1950—1956 роках — педагогічного училища, у 1956—1964 роках — вечірньої школи робітничої молоді № 1. Був пенсіонером республіканського значення. Помер 14 листопада 1976 року.


1904 рік. У містечку Немирів Брацлавського повіту Подільської губернії (нині місто, один із районних центрів Вінницької області) народився (30 жовтня за старим стилем) Захар Петрович Мороз — український драматург, літературознавець, кандидат філологічних наук (1946). 7 березня 1951 року з поетом Степаном Крижанівським перебував у Кам’янці-Подільському, виступав перед студентами педагогічного інституту (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка), читав уривки з п’єси «Чудодійна сила» (окремим виданням вийшла 1949 року). Помер 29 червня 1958 року в Києві.
 
1929 рік. У Києві народився Ролан Антонович (насправді — Роланд Анатолійович) Биков — російський кіноактор, режисер, громадський діяч, заслужений артист РРФСР (1973), народний артист СРСР (1990). У фільмі Олександра Аскольдова «Комісар» (1967 рік, у прокаті від 1987 року) зіграв роль бідного ремісника-бляхара Юхима, до якого потрапляє на постій комісар Вавилова. Восени 1966 року зйомки цієї стрічки проводилися в Кам’янці-Подільському. Помер 6 жовтня 1998 року в Москві.
 
1934 рік. У Кам’янці-Подільському народився Леонід Захарович Штейн — український шахіст, міжнародний гросмейстер (1962), заслужений майстер спорту (1965), триразовий (1963, 1965, 1966) чемпіон СРСР. Помер 4 липня 1973 року в Москві.

 

Грає Леонід Штейн
 
1937 рік. Народився Адам Володимирович Васьковський. Працював першим секретарем Кам’янець-Подільського райкому Комуністичної партії України (до 5 червня 1990 року), тоді секретарем Хмельницького обкому КПУ, від 1998 року — міським головою Шепетівки.
 
1942 рік. У Сатанові народилася Людмила Степанівна Дем’янчук  (дівоче прізвище — Прищепа) — кандидат хімічних наук. 1965 року закінчила хімічний факультет Чернівецького університету. Далі навчалася в аспірантурі, після закінчення якої одержала призначення в Кам’янець-Подільське вище військово-інженерне училище. 1992 року перейшла працювати на кафедру хімії Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту (нині Подільський державний аграрно-технічний університет).
 
1944 рік. У Києві народився Олександр Беніамінович Авагян — український археолог, музикант, поет, спелеолог. Закінчив 1981 року історичний факультет Київського педагогічного інституту. Працював у 1981—1984 роках в Архітектурно-археологічному загоні Інституту археології Академії наук Української РСР, у 1985—1988 роках — археологом в Українському спеціалізованому науково-реставраційному проектному інституті. Проводив розкопки в багатьох містах, зокрема і в Кам’янці-Подільському. Загинув 26 липня 1988 року в селищі міського типу Меджибіж Летичівського району Хмельницької області.
 
1958 рік. У селі Патринці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області в сім’ї вчителів народилася Раїса Семенівна Ямборак (дівоче прізвище — Тимчук) — кандидат географічних наук. 2007 року захистила кандидатську дисертацію «Автоматизоване оцінювання та прогнозування гідрохімічного стану водних ресурсів Подільського Придністер’я».
 
1958 рік. У селі Руда Кам’янець-Подільського району народився Володимир Петрович Бокуліч — юрист. Закінчив 1981 року Вільнюське юридичне училище, 1995 року — Харківську юридичну академію. Працював юрисконсультом на цементному та приладобудівному заводах у Кам’янці-Подільському, від 1993 року — в Інвестиційному фонді. 1995 року став одним з ініціаторів і засновником юридичної фірми «Юргарант». Працював начальником Кам’янець-Подільського міського управління юстиції (від 1998 року).
 
1973 рік. Народився Юрій Михайлович Козлов. Працював завідувачем Кам’янець-Подільського міського відділу молоді та спорту.
 
1974 рік. Народилася Ірина Анатоліївна Кудла — головний спеціаліст департаменту правового супроводу та контролю Кам’янець-Подільської міської ради.
 
1975 рік. Народився Сергій Віталійович Гомілко. Працював директором ВП ВАТ «Адамс» «Лісковецьке» села Лісківці Кам’янець-Подільського району.

1987 рік. У Кам’янці-Подільському народився Ігор Олександрович Старенький — археолог, історик, краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України. Закінчив історичний факультет Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Один із співзасновників творчого об’єднання «Phoenix» та однойменного літературно-мистецького часопису. У співавторстві з доктором історичних наук Віктором Степановичем Прокопчуком видав «Топонімічний словник Кам’янця-Подільського» (Кам’янець-Подільський, 2014). Працює в
Кам’янець-Подільському державному історичному музеї заповіднику молодшим науковим співробітником. 26 листопада 2015 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук.
 

Ігор Олександрович Старенький
 
 
Цього дня відійшли у вічність:
 
1920 рік. У Кам’янці-Подільському розстріляно пораненого командира загону прикордонників Новицького, братів Михайла та Семена Охотникових.
 
1991 рік. У Києві помер Іван Миколайович Солдатенко — український письменник (публіцист, критик, перекладач), член Спілки письменників України (від 1970 року), кандидат педагогічних наук, доцент. Народився 25 жовтня 1931 року в місті Бориспіль (нині Київської області). Закінчив 1955 року Київський педагогічний інститут. Працював на комсомольській і партійній роботі в Києві, секретарем правління з організаційних питань Спілки письменників України. Був проректором Київського інституту культури: від 1976 року — із заочної освіти, від 1979 року — з навчальної роботи. Автор книжок «Голубе полум’я» (у співавторстві, 1961), «Ковалі нового життя» (1962), «Молоді — науковий світогляд» (1967), «На різних широтах» (1967), «Індія в дорозі» (1970), «Жорна» (повість, 1972), «На поклик часу» (збірка літературно-критичних статей, 1973) та ін. Працював у жанрі художнього перекладу з російської мови. Нагороджено орденом «Знак Пошани», медалями. 26 вересня 1973 року в Кам’янець-Подільському міському Будинку культури брав участь у вечорі, присвяченому 80-річчю байкаря Микити Годованця, виступив із вітанням.
 
1995 рік. У Києві помер Антон Аполлінарійович Комарницький — український кіносценарист, журналіст. Народився 6 жовтня 1923 року в селі Оринин (нині Кам’янець-Подільського району Хмельницької області). 1986 року став лауреатом Шевченківської премії (у співавторстві) як сценарист повнометражних документальних фільмів «Командарми індустрії», «Головуючий корпус», «Стратеги науки». Див. про нього статтю «Шевченківський лауреат з Оринина».


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (10.11.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 595 | Теги: кам'янецький календар, Леонід Штейн, 12 листопада, Станіслав Август | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz