Пт, 29.03.2024, 00:15
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 6 вересня
6 вересня
 
Цього дня колись:
 
1947 рік. У Кам’янці-Подільському урочисто відзначили 800-річчя Москви. В театрі імені Шевченка відбулося урочисте засідання міської ради депутатів трудящих разом із партійними, комсомольськими та громадськими організаціями міста. На міському стадіоні відбувся товариський футбольний матч між командами добровільних спортивних товариств «Більшовик» і «Спартак», який завершився внічию — 2:2. Увечері в парку культури та відпочинку пройшло велике масове гуляння.
 
1949 рік. У Кам’янці-Подільському в читальному залі міської бібліотеки для дорослих відбулася зустріч із Фрумою Юхимівною Ростовою-Щорс — дружиною радянського військового діяча Миколи Щорса, який загинув 30 серпня 1919 року. Вона також провела зустрічі в театрі імені Шевченка (7 вересня), в педагогічному інституті, в палаці піонерів; міській дитячій бібліотеці подарувала фото Щорса-юнака.
 
1979 рік. Постановою Ради Міністрів Української РСР до Списку пам’яток архітектури України, що перебувають під охороною держави, додатково внесено низку пам’яток Кам’янця-Подільського. Серед них колишній будинок Подільської духовної консисторії, турецький мінарет, деякі давні житлові будинки.
 
1986 рік. У Кам’янці-Подільському вперше відбулося свято подільського фольклору «Подільські візерунки». Основне дійство проходило вдень у Старому місті, а вве­чері — на Новому замку. Серед гостей були делегації з міст-побратимів Кам’янця-Подільського — Мічурін­ська (Росія) та Тутракана (Болгарія). Відтоді майже щоосені в Кам’янці-Подільському проводиться велике свято — «Подільські вечорниці», «Слов’янське коло» (1992), «Козацькі забави» (1998, 2000), а 2001 року вперше — «Сім культур».
 
1989 рік. У Кам’янці-Подільському в Ратуші відкрилася виставка музейних експонатів, присвячена воїнам-інтернаціоналістам. На виставці також було представлено робочу модель пам’ятника кам’янчанам, що загинули в Афганістані (автори — Борис Негода, Олександр Янішевський, Володимир Лашко). Втілення робочої моделі в життя затягнулося на десять років: пам’ятник урочисто відкрили тільки 20 жовтня 1999 року.
 
1991 рік. Кам’янець-Подільський райвиконком ухвалив на адміністративному будинку районної влади поруч з державним прапором Української РСР встановити національний український прапор. Причому заздалегідь у Львові було закуплено великий, гарний, обшитий торочкою синьо-жовтий прапор, аби він не виглядав біднішим від червоно-лазурового.
 
1991 рік. У Кам’янці-Подільському розпочався Всесоюзний шаховий меморіал Леоніда Штейна. Завершився 15 вересня. У турнірі (7 турів за швейцарською системою; головний суддя Олег Манжуловський) взяли участь 18 шахістів (з них 12 кам’янчан). Перше та друге місце поділили майстер спорту Анатолій Кузнецов (Москва) і кандидат у майстри спорту Юрій Лембак (Закарпаття) — по 6 очок з 7. Третім фінішував Іван Петров (Кам’янець-Подільський) — 5,5 очка. Учасницею меморіалу була майстер спорту Лариса Хропова (Москва).
 
1996 рік. У Кам’янці-Подільському зареєстровано приватне підприємство «Віт’А Друк». Його засновник, власник і директор — Віталій Юрійович Ящишин, який народився 3 березня 1973 року в Кам’янці-Подільському, закінчив 1990 року Кам’янець-Подільську середню школу № 14, а 1995 року — Львівську академію друкарства (за фахом — художник-графік).
 
2005 рік. У Кам’янці-Подільському відкрито громадську приймальню міської організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Вона розмістилася в будинку № 44 на Пушкінській вулиці.
 
2006 рік. Завершилося дводенне (5—6 вересня) перебування в Кам’янці-Подільському офіційної делегації міськвиконкому Жмеринки, яку очолював перший заступник міського голови Віталій Кошубський.
 
 
Цього дня народилися:
 
1897 рік. У селі Рівне (тепер Новоукраїнського району Кіровоградської області) народився (25 серпня за старим стилем) Іван Кіндратович Микитенко — український письменник. Навчався в Херсонському військово-фельдшерському училищі. Під час Першої світової війни служив фельдшером у фронтових лазаретах. У 1919—1922 роках — сільський лікар на Єлисаветградщині. Навчався у 1922—1926 роках в Одеському медичному інституті. 1926 року переїхав до Харкова, закінчив 1927 року Харківський медичний інститут. Від 1934 року — секретар правління Спілки радянських письменників України (СРПУ). Член Центрального виконавчого комітету України (з 1931 року). Як кореспондент республіканської газети 29 жовтня 1931 року приїжджав до Кам’янця-Подільського, відвідав райком партії, зустрічався з Іваном Куликом, залишив спогади про його роботу в Кам’янці-Подільському. На початку жовтня 1937 року Микитенка виведено зі складу секретаріату, правління й президії СРПУ, знято з посади головного редактора журналу «Радянська література», а 3 жовтня 1937 року виключено з партії. Наступного дня (4 жовтня 1937 року) в Києві покінчив життя самогубством.

 

Пам’ятна дошка письменнику в Кіровограді на вулиці його імені
 
1909 рік. У селі Рудка Смотрицької волості Кам’янецького повіту Подільської губернії (нині Дунаєвецького району Хмельницької області) народився Іван Михайлович Брозницький — український педагог, публіцист, громадський діяч. Навчався в Кам’янець-Подільському інституті народної освіти, закінчив Всеукраїнський заочний інститут народної освіти. Вчителював на Луганщині, зокрема працював шкільним учителем у селищі Успенка (нині селище міського типу Лутугинського району Луганської області). Тут його безпідставно заарештували, а 15 вересня 1930 року «трійка» при колегії Державного політичного управління Української Соціалістичної Радянської Республіки засудила до семи років позбавлення волі. Покарання Брозницький відбував у таборах Явас та на будівництві Біломорсько-Балтійського каналу. Після звільнення мешкав за межами України, 1942 року потрапив до німецького полону на Північному Кавказі. Від 1944 року перебував у Німеччині. У 1945—1952 роках служив у Французькому чужоземному легіоні в Африці, Індокитаї та Німеччині. 1952 року переїхав до Австралії. Тут Брозницький  брав активну участь у діяльності українських громадських організацій (особливо в діяльності Української громади Вікторії), викладав у суботніх українських школах. Був керівником школи імені Тараса Шевченка при Святопокровській кафедрі Української православної церкви Австралії в Ессендоні (Мельбурн), учителем на курсах українознавства в Саншайні (у 1970—1980 роках). Був членом Української центральної шкільної ради та її головою (в 1965—1968 роках). У 1964—1970 роках був членом управи Союзу українських організацій Австралії. Редагував бюлетень Української центральної шкільної ради та місячник «Дитяче слово» (у 1964—1965 роках), був довголітнім співробітником «Вільної думки». Автор низки статей на громадські й освітні теми. У Радянському Союзі Брозницького реабілітовано 1989 року. Помер 19 жовтня 1991 року в Мельбурні (Австралія), проживши 82 роки.

 

Іван Михайлович Брозницький
 
1916 рік. У Старій Ушиці (нині селище міського типу Кам’янець-Подільського району Хмельницької області) народився Борис Якович Первомайський — український психіатр, доктор медичних наук (1959), професор. Закінчив 1936 року Кам’янець-Подільський медичний технікум (нині — Кам’янець-Подільське медичне училище), 1941 року — психоневрологічний факультет 2-го Харківського медичного інституту. Був учасником війни з німцями. Від 20 листопада 1949 року до 1951 року працював головним лікарем Кам’янець-Подільської міської лікарні. Від 1959 року упродовж 20 років був завідувачем кафедри психіатрії Ворошиловградського (Луганського) медичного інституту.   1959 року в Ленінграді захистив докторську дисертацію «Маніакальна фаза маніакально-депресивного психозу та маніакальні синдроми другої етіології (клініка й патогенез маніакальних станів)». Виступав проти застосування психіатрії як репресивного інструменту, тож 1980 року вимушено покинув професійну діяльність. Помер 23 вересня 1985 року в Києві.
 
1924 рік. У Києві народився Михайло Юліанович Брайчевський — український історик, археолог, мистецтвознавець, доктор історичних наук (1989), професор (1992). Закінчив 1948 року історичний факультет Київського університету. Серед праць є присвячені Кам’янцю-Подільському. Так, у лютому 1967 року в «Українському історичному журналі» опублікував статтю «Кам’янець-Подільський — місто-музей», 1971 року в Єревані в третьому випуску російськомовного збірника «Історія зв’язків і дружби народів» — статтю про архітектурні пам’ятки вірменської колонії в Кам’янці-Подільському. Помер 23 жовтня 2001 року в Києві.
 
1950 рік. У селі Михайлівка (нині Ярмолинецького району Хмельницької області) в родині лікарів народився Аркадій Семенович Флаксемберг — хірург вищої категорії, заслужений лікар України (від 12 червня 2003 року), депутат Хмельницької обласної ради. Батько Семен Єфремович був отоларингологом, мати Клара Львівна — невропатологом. Аркадій Флаксемберг 1966 року закінчив Кам’янець-Подільську середню школу № 9, 1976 року — Чернівецький державний медичний інститут за спеціальністю «Лікувальна справа». У 1976—1977 роках проходив інтернатуру в Кам’янець-Подільській центральній районній лікарні, у 1977—1978 роках працював лікарем-хірургом у Богунській районній лікарні № 2 Житомирської області. Далі працював у Кам’янець-Подільській центральній районній лікарні: від 1978 року — ординатор, а від 1996 року — завідувач хірургічного відділення, від вересня 2000 року — головний лікар. У 2004—2005 роках — начальник управління охорони здоров’я Хмельницької обласної державної адміністрації. Далі працює в Хмельницькій обласній лікарні: спочатку — заступник головного лікаря з хірургічної роботи, від 2006 року — головний лікар.

 

Аркадій Семенович Флаксемберг
 
1951 рік. У місті Єманжелінськ Челябінської області народилася Тамара Миколаївна Чередниченко. Закінчила 1979 року факультет фізичного виховання Кам’янець-Подільського педагогічного інституту (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). У рідному виші працювала головою спортклубу (з 1989 року), викладачем кафедри фізичного виховання (з 1990 року).
 
1952 рік. У селі Панівці (нині Кам’янець-Подільського району Хмельницької області) народився Іван Семенович Бринюк — український графік, член Національної спілки художників України (1990). Закінчив 1986 року Український поліграфічний інститут у Львові. У 1976—1977 роках — оформлювач на Київському виробничо-рекламному комбінаті. У 1988—1989 роках — художній редактор журналу «Барвінок». У 1989—1990 роках — художник Київського комбінату монументально-декоративного мистецтва. Від 1990 року працює над циклом робіт «Архетипи».
 
1958 рік. Народилася Валентина Володимирівна Кушнір. 1977 року закінчила Кам’янець-Подільський індустріальний технікум, де здобула спеціальність маркшейдера. Від 1993 року працювала секретарем сільської ради в селі Панівці Кам’янець-Подільського району (востаннє обрано 11 листопада 2010 року).
 
1961 рік. У селі Юр’ямпіль Борщівського району Тернопільської області народився Володимир Васильович Іванишин — доктор економічних наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України, ректор Подільського державного аграрно-технічного університету. 1989 року закінчив Одеський політехнічний інститут, за спеціальністю інженер-механік. Нагороджено орденом «За заслуги» третього ступеня.

 

Володимир Васильович Іванишин
 
1962 рік. Народився Ростислав Тарасович Ярема  — директор приватного підприємства «Професіонал-95», депутат Кам’янець-Подільської міської ради (з 1998 року).
 
1978 рік. Народилася Наталія Анатоліївна Лісевич — начальник відділу фінансово-економічного аналізу, аграрних ринків та розвитку сільської місцевості в управлінні аграрно-промислового розвитку Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації.
 
 
Цього дня відійшли у вічність:
 
1958 рік. Помер Антон Іванович Семенов — місцевий діяч у Кам’янці-Подільському. Народився 1890 року. 1925 року став членом ВКП(б). Був завідувачем міського відділу комунального господарства в Кам’янці-Подільському (до війни), головою Кам’янець-Подільського міськвиконкому (у 1944—1945 роках), директором Кам’янець-Подільського маслозаводу, директором міського водоканалу. Депутат Кам’янець-Подільської міської ради першого скликання (обрано 24 грудня 1939 року), другого скликання (обрано 21 грудня 1947 року), третього скликання (обрано 17 грудня 1950 року). Донька Ніна Антонівна Семенова (1920—1997) стала педагогом, була директором (у 1965—1974 роках), завучем із німецької мови (у 1974—1980 роках) середньої школи № 1 у Кам’янці-Подільському.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (05.09.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 624 | Теги: Ростислав Ярема, Михайло Брайчевський, 6 вересня, Аркадій Флаксемберг, кам'янецький календар | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz