Пт, 29.03.2024, 07:39
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 6 листопада
6 листопада
 
Цього дня колись:
 
1910 рік. Відкрито (24 жовтня за старим стилем) телефонне сполучення між Кам’янцем-Подільським і Хотином.
 
1976 рік. У Кам’янці-Подільському на вулиці Тімірязєва відкрито дитячий садок № 23 «Лелека». Його двоповерхове приміщення, розраховане на 280 місць, звело будівельно-монтажне управління «Промжитлобуд» на замовлення та при допомозі заводу «Електроприлад». У 1984—1989 роках у садку збудовано басейн і сауну.
 
1987 рік. Відбувся перший виступ народного хору української пісні «Смотрич», що діє при Кам’янець-Подільському міському Будинку культури. Засновник, художній керівник і диригент хору —  композитор, заслужений працівник культури України Микола Петрович Мельник. 31 січня 2013 року в міському Будинку культури відбувся ювілейний концерт хору, присвячений його 25-річчю.

 

Хор «Смотрич», 31 січня 2013 року
 
1991 рік. Вийшло чергове число газети Кам’янець-Подільської міської ради «Кам’янець-Подільський вісник», яке вперше підписав до друку Віталій Петрович Бабляк як виконувач обов’язків редактора. 25 січня 1992 року сесія міської ради затвердила його редактором газети.
 
1996 рік. У Кам’янці-Подільському до ПМК-35 (пересувної механізованої колони; начальник Володимир Мужило) приєднався завод залізобетонних виробів. 3 грудня 1999 року на зборах акціонерів ПМК-35 засновано будівельну компанія «Кам’янець».
 
2002 рік. На підставі наказу Державного департаменту продовольства Хмельницьке обласне державне об’єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Хмельницькспирт» перетворено на державне підприємство «Довжоцький спиртовий завод». Річ у тім, що 1988 року на базі Довжоцького спиртового заводу, провідного в Хмельницькій області, було створено виробниче об’єднання спиртової промисловості, реорганізоване 1992 року у виробничо-комерційний комбінат «Хмельницькспирт». До його складу тоді увійшли  Маниковецький і Ганнопольський спиртзаводи, розташовані відповідно в Деражнянському та Славутському районах.
 
2004 рік. У Кам’янці-Подільському здійснено рекордний проліт трьох з’єднаних між собою повітряних куль під мостом «Стрімка лань» (пілоти Юрій Бейдик, Олексій Пархоменко, Владислав Клименко).
 
2004 рік. В селі Абрикосівка Кам’янець-Подільського району в школі та в сільському будинку культури урочисто відзначено 110-річчя Абрикосівської загальноосвітньої школи I—II ступенів. Вона веде відлік від відритої 1894 року в Безнісківцях (так тоді називалося село) церковнопарафіяльної школи.
 
2005 рік. Урочисто відзначено 600-річчя села Боришківці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. Перша згадка про нього в документах припадає на 1405 рік.
 
2006 рік. У Кам’янці-Подільському відбулася презентація першої збірки віршів 76-річного Бориса Вроновського «Больше о прошлом. Раздумья» (народився 19 червня 1930 року Кам’янці-Подільському).
 
 
Цього дня народилися:
 
1855 рік. У Кам’янці-Подільському в сім’ї вчителя музики народився (25 жовтня за старим стилем) Йосип Йосипович Котек — російський скрипаль, а також музичний педагог, композитор, учень і друг Петра Чайковського. Походив із чеських дворян. Сьогодні до цієї родини належать, зокрема, внуки рідного брата Йосипа Йосиповича Котека — український живописець Ігор Павлович Чамата й український шевченкознавець Ніна Павлівна Чамата. Спочатку майбутній скрипаль закінчив музичну школу при Київському відділенні Російського музичного товариства (нині Київське державне вище музичне училище імені Рейнгольда Глієра). Далі, у 1871—1876 роках, навчався в Московській консерваторії по класу скрипки спочатку в професора Фердінанда Лауба, потім у професора Івана Гржималі, а також по класу вільної композиції в професора Петра Чайковського. Закінчив консерваторію з дипломом і медаллю. Удосконалював майстерність у Берліні в німецького скрипаля та композитора угорського походження Йозефа Йоахіма. Там на конкурсі скрипалів здобув премію в 3000 марок. Від 1882 року викладав гру на скрипці у королівській вищій школі музики в Берліні. Йосип Котек виступав із концертами в Берліні, Дрездені, Лейпцигу, а також у Санкт-Петербурзі, Москві та інших містах Російської імперії і скрізь мав великий успіх. Чайковський присвятив Котеку «Вальс-скерцо» для скрипки з оркестром, а також радився з ним при написанні концерту для скрипки з оркестром. Тогочасне приватне листування Чайковського свідчить, що він був закоханий у Котека. Проте немає жодних доказів, що скрипаль відповів взаємністю на почуття композитора. Йосип Котек — автор етюдів, п’єс-соло і дуетів для скрипки. 1884 року здоров’я Котека, хворого на туберкульоз, погіршилося. У листопада 1884 року важкохворого скрипаля, що перебував у Давосі (Швейцарія), відвідав Петро Чайковський. Йосип Котек помер 4 січня 1885 року в Давосі на 30-му році життя.

 

Йосип Котек (зліва) та Петро Чайковський. Москва, початок 1877 року
 
1934 рік. У селі Криштопівка (нині Волочиського району Хмельницької області) народився Володимир Антонович Маняк — український письменник. Закінчив 1951 року десятирічку на Поділлі і вступив на факультет журналістики Львівського університету (закінчив 1956 року). Був вихованцем артилерійського полку, працював робітником очисного забою на шахті, пресовиком на заводі, в газетах, на радіо, літконсультантом у видавництві «Молодь». У квітні 1987 року в рамках Днів радянської літератури в Україні, присвячених 70-річчю Жовтня, з Євгеном Храмовим, Станіславом Шевченком, Петром Засенком, Раїсою Іванченко, Миколою Федунцем побував у Кам’янці-Подільському. Письменники виступали в трудових колективах міста (зокрема, в педагогічному інституті) і району (зокрема, в селі Чабанівка), ознайомилися з історичними пам’ятками Кам’янця-Подільського. Загинув у автомобільній катастрофі 15 червня 1992 року під містом Васильків.

 

Володимир Антонович Маняк
 
 
Цього дня відійшли у вічність:
 
1979 рік. У Києві помер Петро Олексійович Сліпчук — український письменник-сатирик, журналіст, учитель, заслужений працівник культури Української РСР. Народився 19 січня 1914 року в селі Мінини (тепер Радомишльського району Житомирської області). 1930 року вступив до Житомирського кооперативного технікуму, потім навчався у Коростишівському педагогічному технікумі. 1932 року залишив навчання і поїхав на Донбас, працював наваловідбійником на шахті «Голубівка-100». Згодом учителював у початковій школі на тій же шахті. 1934 року перейшов на журналістську роботу. Працював відповідальним секретарем редакції журналу «Україна». 1963 року в Кам’янці-Подільському брав участь в урочистостях, присвячених 70-річчю Микити Годованця. 27 серпня 1978 року журнал «Україна» опублікував рецензію Петра Сліпчука на збірку «Цап із каблучкою» байкаря Миколи Тищука з Кам’янця-Подільського.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (05.11.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 637 | Коментарі: 1 | Теги: Віталій Бабляк, Стрімка лань, Володимир Маняк, кам'янецький календар | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
0
1 RD   (06.11.2015 18:12) [Материал]
Цікаво було б в 1910 році подивитись на емоції Хотинчан, які вперше зателефонували до Кам'янця :)

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz