Пт, 26.04.2024, 00:48
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 4 жовтня
4 жовтня
 
Цього дня колись:
 
1965 рік. У Радянському Союзі постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР запроваджено державний Знак якості. Це символ, встановлений для позначення промислової продукції, атестованої на вищу категорію якості. 1971 року першими в Кам’янці-Подільському й Хмельницькій області атестовано на державний Знак якості чотири вироби Кам’янець-Подільського приладобудівного заводу: стабілізатори тиску повітря СДВ-6, СДВ-25 і фільтри повітря ФВ-6, ФВ-25 (розшифровка: СДВ — «стабилизатор давления воздуха», ФВ — «фильтр воздуха»).
 
1971 рік. У Кам’янці-Подільському спечено перший хліб на новому хлібозаводі (сучасна адреса — Крип’якевича, 5). Його будівництво, яке вело будівельно-монтажне управління «Промбуд», розпочалося 1968 року й завершилося 4 вересня 1971 року. Через місяць, коли стала до ладу перша технологічна лінія, на новому хлібозаводі спекли перший хліб. Всього на підприємстві встановили шість технологічних ліній, три з них — напівавтоматичні. Запланована проектна потужність — 65 тонн хлібобулочних виробів щодоби.
 
1997 рік. Уперше на шпальтах кам’янецьких газет з’явилася дитяча сторінка — «Віконце» в «Кам’янець-Подільському віснику» (ведуча Ольга Віталіївна Будзей). Виходила до 1998 року.
 
1998 рік. У Чернівцях завершився пісенний фестиваль імені Володимира Івасюка (розпочався 28 вересня). Гран-прі фестивалю завоювала Марина Одольська з Кам’янця-Подільського.
 
2002 рік. У Картинній галереї Кам’янця-По­діль­ського підписано угоду про встановлення партнерських зв’язків між Кам’янцем-Подільським і Комсомольськом — містом у Полтавській області, заснованим 1961 року.
 
2003 рік. У Кам’янці-Подільському відбулися чергові «Козацькі забави».
 
2003 рік. У Кам’янці-Подільському урочисто проведено запуск третього турбогенератора теплоелектроцентралі (ТЕЦ). В урочистостях узяв участь перший заступник голови Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства Володимир Ілліч Альохін. Він вручив нагороди працівникам, які доклали чимало зусиль до запуску турбогенератора.
 
2004 рік. У Кам’янці-Подільському на будинку № 50 на вулиці Лесі Українки, в якому в 1962—1991 роках мешкав почесний громадянин міста Григорій Тонкочеєв, до сторіччя з дня його народження відкрито меморіальну дошку (автори — Борис Негода, Володимир Лашко, Леонід Киселюк).
 
2005 рік. Головою Кам’янець-Подільської міської організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» став Михайло Дмитрович Аносов. Змінив на цій посаді Валентину Володимирівну Фурман, яка очолювала міську організацію в 1999—2005 роках.
 
2005 рік. У Чернівцях у видавництві «Буковина» підписано до друку першу поетичну збірка уродженки села Чорнокозиці Кам’янець-Подільського району Євдокії Іванівни Антонюк — «Червневі чари». Крім віршів, до збірки включно «Легенду найкоротшої ночі, або Сповідь оберегів пам’яті» — «поетичне епічне полотно, написане у формі кобзарського речитативу», де викладено історію Чорнокозинців від найдавніших часів до сьогодення. Завершують книжку авторські пісні з нотами (серед них «Чорнокозинський вальс», «На березі Збруча», «Твердиня на Збручі»). Презентація в Чорникозинцях з участю авторки відбулася 19 травня 2006 року.
 
2011 рік. Директором Кам’янець-Подільської міської дитячої художньої школи стала Олена Іванівна Савчук — член Національної спілки художників України від 2008 року. Народилася 9 квітня 1970 року в селі Кадиївці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.
 
2013 рік. У Кам’янці-Подільському журі ХХ Міжнародного фестивалю телевізійних фільмів і програм «Агросвіт-2013» (голова журі — доктор економічних наук, Герой України Петро Трохимович Саблук) присудило гран-прі програмі Полтавської обласної державної телерадіокомпанії «Маленька модель великої держави».

2015 рік. Президент України Петро Олексійович Порошенко підписав Указ «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня працівників освіти». Серед відзначених за значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих фахівців, багаторічну плідну педагогічну діяльність і високий професіоналізм двоє представників Кам’янця-Подільського: учитель навчально-виховного комплексу № 14 Василь Васильович Ганаба став заслуженим учителем України, а проректор, завідувач кафедри Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, доктор фізико-математичних наук, професор Іван Михайлович Конет — заслуженим діячем науки й техніки України.

 
 
Цього дня народилися:
 
1924 рік. У селі Людвиківка (нині село Лозове Чернівецького району Вінницької області) народився Євген Миколайович Баценко — педагог. У Кам’янці-Подільському мешкав від 1950 року. Працював у середній школі № 5, у 1956—1964 роках — у школі-інтернаті № 1. Був першим директором Кам’янець-Подільської середньої школи № 15 (у 1964—1984 роках). Його дружина Катерина Савівна Баценко працювала на кафедрі української мови Кам’янець-Подільського педагогічного інституту.
 
1936 рік. У селі Чаньків (нині Дунаєвецького району Хмельницької області) народився Іван Сергійович Чекман — доктор медичних наук (1973), професор (1976), член-кореспондент Національної академії наук України (від 1991 року), член-кореспондент Академії медичних наук України (від 1993 року), заслужений діяч науки і техніки України (1999). Закінчив 1955 року Кам’янець-Подільське медичне училище (навчався від 1951 року), 1961 року — Київський медичний інститут. Від 1966 року працює в Київському медичному інституті (від 1974 року — завідувач кафедри), водночас від 1987 року — директор Київського науково-дослідного інституту фармакології та токсикології. Автор наукових праць у галузі фізико-хімічної фармакології, токсикології, створення нових лікувальних засобів. Лауреат Державної премії України (1986). Серед нагород: орден «Знак Пошани» (1986).

 

Іван Сергійович Чекман, 14 листопада 2012 року
 
1939 рік. Народилася Лариса Павлівна Скорик (дівоче прізвище — Кузма) — український архітектор, громадський діяч, кандидат архітектури (1972). Закінчила 1960 року Львівський політехнічний інститут. 1971 року стала викладати в Київському художньому інституті (тепер Українська академія мистецтв; професор від 1991 року). 1990 року обрано народним депутатом України (Артемівський виборчий округ № 1 міста Києва). 21 лютого 1991 року перебувала в Кам’янці-Подільському: виступала в міському Будинку культури, педагогічному інституті.
 
1946 рік. У селі Шершенівка Борщівського району Тернопільської області народився (згідно з метричним записом — 1 листопада) Василь Петрович Гищук — кандидат біологічних наук, доцент. Закінчив 1970 року Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут (нині Подільський державний аграрно-технічний університет). Працював (до 1974 року) керівником промислового комплексу з виробництва м’яса в Кам’янець-Подільському районі. 1986 року захистив кандидатську дисертацію «Антигенна структура сироватки крові та секретів геніталій у корів і телиць у взаємозв’язку з їх репродуктивною функцією». У рідному виші був завідувачем кафедри екології та безпеки життєдіяльності, створеної 1991 року. Був депутатом Хмельницької обласної Ради (у 1990—1994 роках), очолював постійну комісію з питань екології, був кандидатом на посаду голови Хмельницької обласної ради (1994 рік). Помер у листопаді 2006 року, проживши 60 років.
 
1990 рік. У Кам’янці-Подільському народився Микола Полюляк — український баскетболіст, захисник клубу «Політехніка-Галичина» (Львів), вихованець Кам’янець-Подільської дитячо-юнацької спортивної школи № 1, де грав у баскетбол від шостого класу. Після вступу до Національного університету «Львівська політехніка» приблизно рік серйозно не тренувався. На другому курсі звернувся до баскетбольного тренера Анатолія Заверікіна, відновив спортивну форму й згодом закріпився не лише в дублі, а й в основному складі клубу «Політехніка-Галичина». У січні 2013 року Микола Полюляк й Олександр Доленко на правах піврічної оренди перейшли до білоруського «Свіслоча», де виступали до травня, а далі повернулися до Львова. «Свіслоч» посів четверте місце як у регулярному чемпіонаті, так і за підсумками плей-оф. Микола Полюляк виступав у складі збірної України на літній універсіаді 2013 року в Казані. 2014 року він став чемпіоном України серед студентських команд у складі команди Національного університету «Львівська політехніка».

 

Микола Полюляк, 21 жовтня 2014 року
 
 
Цього дня відійшли у вічність:
 
1872 рік. У Москві помер (22 вересня за старим стилем) Володимир Іванович Даль — російський лексикограф, етнограф, письменник. Народився 22 листопада (10 листопада за старим стилем) 1801 року в селищі Луганський завод (тепер місто Луганськ). Як військовий лікар перебував 1831 року в Кам’янці-Подільському, організовував боротьбу з епідемією холери.
 
1934 рік. У Києві померла Марія Костянтинівна Заньковецька (справжнє прізвище — Адасовська) — українська актриса, народна артистка Республіки з 1923 року. Народилася 4 серпня (23 липня за старим стилем) 1854 року в селі Заньки Ніжинського повіту Чернігівської губернії (нині  Ніжинського району Чернігівської області). Працювала в найпопулярніших і найпрофесійніших українських трупах Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Івана Карпенка-Карого. Граючи в театрі Миколи Садовського, була на гастролях і в Кам’янці-Подільському.

 

Актриса Марія Заньковецька на сцені театру. Листівка 1905 року


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (03.10.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 600 | Коментарі: 3 | Теги: Марія Заньковецька, 4 жовтня, Володимир Даль, кам'янецький календар | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 3
0
1 RD   (04.10.2015 12:15) [Материал]
Довелось декілька разів побувати на хлібзаводі по Крипякевича, найбільш що сподобалось там - сортувальний стіл (хоч це і не стіл), цікавий і простий механізм

0
2 KamPod   (04.10.2015 15:55) [Материал]
Пам'ятаю Василя Петровича Гищука. Він викладав у мене в ПДАТУ вікову фізіологію і гігієну. Цікаві підходи до роботи з студентами застосовував і ми любили ходити на його пари.

0
3 KamPod   (22.11.2016 15:54) [Материал]
За довідником (1993) зв'язок по даті смерті В.Даля з календарем за 22 листопада

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz