Чт, 25.04.2024, 23:48
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 5 січня

5 січня

Цього дня колись:

1838 рік. У Кам’янці-Подільському замість економічної комісії засновано (24 грудня 1837 року за старим стилем) міську думу.

1919 рік. Ректор Кам’янець-Подільського державного українського університету Іван Іванович Огієнко став одночасно ще й міністром народної освіти Української Народної Республіки.

1920 рік. Видавниче товариство «Зірка» ухвалило видавати в Кам’янці-Подільському часопис для дітей віком від 8 до 13 років. Журнал мав виходити двічі на місяць, однак нестача паперу та відсутність друкарні, яка б взялася за друкування ілюстрованого часопису, ускладнювали реалізацію задуму. Лише 27 березня 1920 року вийшло подвійне число журналу «Ранок», яке виявилося останнім.

1940 рік. У Кам’янці-Подільському в залі засідань міськкому КП(б)У розпочала роботу перша сесія новоутвореної Кам’янець-Подільської обласної ради депутатів трудящих, яка тривала два дні й завершилася 6 січня. У роботі сесії взяли участь депутати, обрані народом 24 грудня 1939 року, і запрошений партійний і радянський актив області. Відкрив сесію найстаріший депутат — Устим Каленикович Крутій від Полонського виборчого округу. Сесія одноголосно затвердила перший в історії області виконавчий комітет. Він складався із 17 чоловік: голови, трьох заступників, секретаря та 12 членів. Головою обласного виконкому обрано депутата від Ярмолинецького виборчого округу — 36-річного Андрія Микитовича Ковбасюка (його кандидатуру напередодні — 4 січня — затвердило в Києві Політбюро ЦК КП(б)У). Заступниками голови облвиконкому стали 35-річний Леонід (Лейба) Євсейович Соловейчик, 36-річний Тимофій Григорович Суховій (орденоносець, депутат Верховної Ради СРСР) і Фросина Максимівна Глисюк (ще один депутат Верховної Ради СРСР). Секретарем облвиконкому обрали 36-річного Георгія Георгійовича Єгурнова.

1948 рік. У Кам’янці-Подільському на посаді голови міськвиконкому 45-річного Давида Михайловича Демчука змінив 39-річний Микола Федорович Мамічев — відомий партійний працівник, який, зокрема, був секретарем Кам’янець-Подільського міськкому КП(б)У. Микола Федорович очолював виконавчу владу два роки та один день. 6 січня 1950 року сесія міськради увільнила його від виконання обов’язків голови міськвиконкому у зв'язку з вибуттям на навчання.

1961 рік. Київська «Робітнича газета» повідомила, що почав давати продукцію Кам’янець-Подільський цукровий завод. Зазначено, що підприємство споруджено в рекордно короткі строки (перший камінь у його фундамент закладено в серпні 1959 року), що завод обладнано новою технікою і щодоби він перероблятиме 25 тисяч центнерів сировини. Натомість місцева газета «Прапор Жовтня» тільки 12 січня у матеріалі «Перший цукор» повідомила, що першу продукцію на заводі вироблено 8 січня 1961 року.

1971 рік. На Кам’янець-Подільському кабельному заводі виготовлено мільйонний кілометр кабелю. Такої кількості вистачить, щоб 25 разів оперезати по екватору Землю.

1995 рік. Спірне приміщення на Соборній, 29а міськвиконком передав історичному музеєві-заповіднику під виставковий зал. Його урочисто відкрили через чотири місяці — 6 травня, а першою виставкою стала перша персональна виставка кам’янецького художника Анатолія Васильєва.

1997 рік. Гран-прі Всеукраїнського телефестивалю популярної музики «Мелодія-96» завоювала кам’янчанка Марина Одольська (згодом — заслужена артистка України).

2004 рік. У Кам’янець-Подільському державному університеті деканом факультету української філології замість Євгенії Іванівни Сохацької став Юрій Олександрович Маркітантов.

2010 рік. У селі Слобідка-Кульчієвецька архієпископ Кам’янець-Подільський і Городоцький Феодор здійснив чин освячення накупольного хреста новозбудованого храму. З владикою молилися настоятель храму ієрей Валерій Формазюк, священики Кам’янець-Подільського благочиння та жителі села. Після завершення чину освячений хрест разом із куполом було піднято на верх храму.

2016 рік. Національний банк України ввів в обіг дві пам’ятні монети «Щедрик» — номіналом п’ять гривень із нейзильберу та двадцять гривень зі срібла. Їх присвячено сторіччю першого хорового виконання знаменитого твору Миколи Дмитровича Леонтовича — українського композитора, який 1899 року закінчив Подільську духовну семінарію в Кам’янці-Подільському.
 


 

Цього дня народилися:

1837 рік. У містечку Баришівка (нині селище міського типу, один із районних центрів Київської області) народився (24 грудня 1836 року за старим стилем) Стефан Васильович Кульженко — друкар, книговидавець, один із найуспішніших підприємців в Україні й Російській імперії. 1895 року в друкарні Кульженка побачила світ книжка Юхима Сіцінського «Город Каменец-Подольский. Историческое описание», цензурний дозвіл на видання якої надано 5 травня (23 квітня за старим стилем) 1894 року. 24 грудня (12 грудня за старим стилем) того ж 1894 року Юхим Сіцінський у листі з Кам’янця-Подільського до Михайла Грушевського повідомляв, що друкує в Кульженка в Києві історичний опис Кам’янця з малюнками. Помер Стефан Васильович 29 січня (16 січня за старим стилем) 1906 року в Києві. Поховано на Байковому кладовищі (неподалік від могили Лесі Українки).

1935 рік. У селі Требухів Броварського району Київської області народився Микола Данилович Сом — український поет-шістдесятник, публіцист. Закінчив факультет журналістики Київського університету. 27—28 вересня 1997 року був учасником свята «Подільські вечорниці» в Кам’янці-Подільському: він, а також журналісти Василь Плющ, Валентин Чемерис, Вітольд Кирилюк, письменники Ганна Чубач, Євген Дудар, Дмитро Онкович, Анатолій Мойсієнко, письменники-подоляни Микола Федунець, Віталій Нечитайло, Василь Кравчук, Роман Болюх 27 вересня провели зустріч зі студентською та учнівською молоддю в школі-гімназії № 14 (в рамках днів газети «Літературна Україна» на Поділлі); увечері письменники в сквері «Гунські криниці» узяли участь у літературно-мистецькому вечорі пам’яті Микити Годованця, 28 вересня гостювали в Старій Ушиці. Помер Микола Сом 27 березня 2013 року в Києві.

1936 рік. У селі Чаньків Дунаєвецького району народився Степан Миколайович Дмитрієв — кандидат педагогічних наук. Закінчив 1962 року історико-філологічний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. Вчителював у Чернівецькій і Хмельницькій областях. З 1993 року працює в Кам’янець-Подільському педагогічному інституті (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка).

1939 рік. У Харкові народився Валерій Тихонович Кузнечиков — український журналіст і письменник, дослідник життя та творчості Олександра Пушкіна. 1963 року закінчив історико-філологічний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка).

1943 рік. У селі Воскодавинці Красилівського району народився Мар’ян Іванович Красуцький — український письменник (член Національної спілки письменників України з 23 квітня 1998 року), єдиний у Кам’янці-Подільському заслужений журналіст України. Після закінчення середньої школи працював на новобудовах Донбасу. Закінчив 1978 року філологічний факультет Вінницького педагогічного інституту. Працював у редакціях газет Вінницької і Хмельницької областей. У вересні 1978 року перейшов на роботу в Кам’янець-Подільський, де став редактором газети «Прапор Жовтня», яка від серпня 1991 року виходить під назвою «Край Кам’янецький». Очолював газету упродовж трьох десятиліть. 2008 року його на посаді головного редактора змінила Надія Єрменчук. У часи перебудови газета, очолювана Мар’яном Івановичем, досягла рекордних показників: 37—39 тисяч примірників щономера, причому виходила чотири рази на тиждень — у вівторок, середу, п’ятницю та суботу. Високому тиражеві посприяли як проголошена Михайлом Горбачовим гласність, так і те, що «Прапор Жовтня» до 1 січня 1991 року (коли став регулярно виходити «Кам’янець-Подільський вісник») був єдиною газетою на місто та район (за винятком кількох багатотиражних видань, як, наприклад, «Радянський студент» у педагогічному інституті).

1945 рік. У селі Малий Карабчіїв Дунаєвецького району народився Іван Іванович Гидзера — заслужений працівник сільського господарства України (2000), кавалер ордена Трудового Червоного Прапора (1977). Після закінчення середньої школи в 1961—1965 роках навчався в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті. У 1968—2004 роках працював головним агрономом колгоспу імені Войкова села Вихрівка.

1949 рік. У селі Шатава народився Микола Володимирович Островський — кандидат технічних наук (1985), педагог, винахідник, важкоатлет (майстер спорту). 1966 року закінчив Маківську середню школу. У 1966—1971 роках навчався на факультеті механізації і електрифікації сільського господарства Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту, а після служби в армії — там же в аспірантурі. Від 1976 року працював у рідному виші. Автор 22 винаходів. Був членом збірної команди інституту та області з важкої атлетики, чемпіоном і призером першостей серед сільськогосподарських вишів України та СРСР. Підготував докторську дисертацію, але не встиг її захистити: 26 листопада 1995 року помер від важкої хвороби.

1951 рік. У Кам’янці-Подільському народився Володимир Петрович Тюрін — педагог, член-кореспондент Академії педагогічних наук Російської Федерації (обрано 2004 року). У 1958—1968 роках навчався в середній школі № 9. 1976 року закінчив фізико-математичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. У 1984—1987 роках працював директором Кам’янець-Подільської середньої школи № 15, далі завідувачем міського відділу освіти, а після його реорганізації — начальником міського управління освіти й науки (у 2000—2011 роках). 2013 року очолив у Кам’янці-Подільському Європейську школу програмістів.

1951 рік. У Славуті народилася Любов Іванівна Мукосій — вчитель-хореограф вищої категорії, відмінник освіти України. Освіту здобула спочатку в Кам’янець-Подільському культурно-освітньому училищі, а згодом — у Кам’янець-Подільському педагогічному інституті. Від 1971 року керує аматорським народним ансамблем танцю «Маківчанка» Маківського сільського будинку культури Дунаєвецького району.

1969 рік. Народився Олександр Васильович Каськов — директор навчально-виховного комплексу в селі Ластівці Кам’янець-Подільського району.

 

Цього дня відійшли у вічність:

1855 рік. У Львові помер Ян-Непомуцен Камінський — польський актор, режисер і драматург. Народився 16 травня 1777 року в селі Куткір (тепер Львівської області). Очолював аматорський театр у Львові (у 1800—1803 роках), польську трупу в Кам’янці-Подільському (у 1803—1805 роках), польсько-російську трупу в Одесі (у 1805—1809 роках). У 1809—1842 роках — режисер польського театру у Львові.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (04.01.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 972 | Коментарі: 4 | Теги: кам'янецький календар, Тюрін, кабельний завод, сом, Огієнко, Дмитрієв, Красуцький, Гидзера, островський, 5 січня | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 4
0
1 KamPod   (05.01.2015 21:00) [Материал]
З цукром (1961рік) щось намутили газетярі. Все ж таки мені здається що місцевий "Прапор Жовтня" більш точно володів інформацію, адже його легко могли розкритикувати, а "Робітнича газета" (я так розумію Київська), могла і трішки випередити події пославшись на достовірні наміри. Врешті-решт, можливо наміри справді були запустити до 5 січня, але щось не пішло... але тут вже якийсь детектив назріває  ^_^

0
2 KamPod   (05.01.2015 21:03) [Материал]
Чомусь думав що виставковий зал на Соборній відкрився трохи пізніше ніж у 1995р . Думав десь у 1997-8. Пригадую як перший раз там був на виставці старовинних книг і ікон, щоправда суперстаровинного там нічого я не пригадую, але і матеріали 19 століття були цікавими

0
3 KamPod   (05.01.2015 21:10) [Материал]
Цікава історія вималювалась при розповіді про Мар'яна Красуцького.

- Не знав що він єдиний в місті заслужений журналіст України

- Майже 40-тисяч екземплярів на 100 тис. населення міста, ну хай ще +100тис. жителів району, це виглядає дуже круто. Мабуть причина ще в тому що тоді Інтернет не був поширений і ціна газети була низькою.

0
4 KamPod   (02.01.2016 22:27) [Материал]
Довідник дослідників Поділля (1993) підказав три дати, дві з яких уже є в календарі:

1936р. - згадана тут дата народження Степана Миколайовича Дмитрієва. Про нього говориться: "Досліджу різні аспекти історії, культури Поділля, методику краєзнавчої роботи в школі"

1943р. - згадана тут дата народження Мар'яна Івановича Красуцького. Написано: "З 1978 - редактор газ. "Край Кам'янецький" у м.Кам'янці-Под., на сторінках якої широко висвітлюється історія та культура краю. Автор художньо-публіцистичних нарисів про репресованих подолян в роки сталінщини. Досліджує життя і творчість Микити Годованця"

1953р. - у м.Коростишів Житомир. обл. народилась Людмила Мстиславівна Шпильова - "бібліотекар, бібліограф, краєзнавець Поділля". Про діяльність: "Вивчає, систематизує і популяризує бібліографію Поділля".

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz