Чт, 28.03.2024, 21:56
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 2 лютого

2 лютого

Цього дня колись:

1796 рік. Затверджено (22 січня за старим стилем) герб губернського міста Кам’янця-Подільського: на блакитному полі золоте 16-променеве сонце, а над ним золотий чотирикінцевий хрест.

1914 рік. У Кам’янці-Подільському через акуратність автобусного сполучення за маршрутом Кам’янець-Подільський — Проскурів, відкритого 29 січня (16 січня за старим стилем), візники, терплячи збитки через конкуренцію, знизили (20 січня за старим стилем) таксу за проїзд цим маршрутом до 2 рублів 50 копійок за місце.

1925 рік. Ухвалою Укрголовпрофосвіти (Головного управління професійної освіти України) Кам’янець-Подільський кооперативний технікум реорганізовано в кооперативні курси «через те, що зміст і мета його роботи не відповідали завданням технікумів». 1929 року заклад знову реорганізували й перейменували в комбінат кооперативної освіти, який об’єднував технікум і училище. Нині, після ще не однієї пертурбації, це Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут.

Тут 1929 року оселився Кам’янець-Подільський комбінат кооперативної освіти

(нині в будинку колишнього окружного суду розміщується швейне підприємство)

1939 рік. У Кам’янці-Подільському відбувся масовий п’ятикілометровий перехід у протигазах на честь ХVІІІ з’їзду ВКП(б), організований обласною радою Товариства добровільного сприяння обороні й авіаційно-хімічному будівництву (ТДС Авіахім). В акції взяли участь 1135 осіб — робітники, службовці домашні господарки.

1980 рік. У Кам’янці-Подільському вперше і відтоді постійно на шпальтах «Прапора Жовтня» прізвище першого секретаря міськкому Компартії України (з 1963 року) Олександра Миколайовича Лісового стало писатися як Лєсовой.

1986 рік. У Кам’янці-Подільському на міському стадіоні відбулося театралізоване свято «Кам’янецька сніжинка».

1988 рік. Президія Верховної Ради СРСР постановила, що звернення людини без зазначення своїх точних координат є анонімним і розгляду не підлягає.

1993 рік. У Кам’янці-Подільському тимчасово погасили Вічний вогонь у сквері Танкістів і протягом 11 років запалювали тільки до дня визволення міста (26 березня) та Дня Перемоги (9 травня). Відновили постійне горіння 25 березня 2004 року. Але через деякий час Вічним вогонь знову став тимчасовим.

2001 рік. Викладач Кам’янець-Подільського училища культури Людмила Вікторівна Вольська започаткувала в місті серію вечорів фортепіанної музики.

2006 рік. Кам’янець-Подільський міськвиконком зареєстрував громадську організацію «Європейська молодь» (президент Євген Олександрович Касап), яка основними завданнями вбачає сприяння розширенню світогляду молоді та можливості її участі у всеєвропейських процесах, розвиток громадянського суспільства.

2013 рік. Кам’янець-Подільський першим серед українських міст обговорив «Хартію вільної людини». Це сталося під час круглого столу «Українська хартія вільної людини: як втілити правильні слова в ефективні дії?», який у конференц-залі готелю «7 днів» організував громадсько-політичний рух «Гідність». Участь у дебатах узяли співавтори Хартії, учасники Ініціативної групи «Першого грудня» письменник і дисидент Євген Олександрович Сверстюк і почесний президент Києво-Могилянської академії В’ячеслав Степанович Брюховецький. Долучилися до обговорення дипломат Данило Романович Лубківський і правник-конституціоналіст Геннадій Володимирович Друзенко.

 

Цього дня народилися:

1873 рік. У Кам’янці-Подільському народилася Варвара Миколаївна Пушкіна (при народженні — княжна Голіцина) — російський теософ. Її батько — князь Микола Миколайович Голіцин — у 1872—1875 роках був подільським віце-губернатором. 1897 року одружилася з Євгеном Олексійовичем Пушкіним (1845—1915). Від 1908 року була членом Російського теософічного товариства. Брала участь у міжнародних конгресах теософів. 1921 року емігрувала через Фінляндію до Англії, мешкала в Лондоні, потім перебралася до Франції. У 1928—1929 роках у Парижі редагувала журнал «Звезда», який був офіційним органом ордена «Звезда Востока». Померла 28 грудня 1931 року в Парижі.

1885 рік. У місті Пішпек (у 1926—1991 роках Фрунзе, нині Бішкек) народився (21 січня за старим стилем) Михайло Васильович Фрунзе — радянський партійний, державний і військовий діяч. 29 серпня 1921 року як командувач Збройними Силами України та Криму разом з іншими українськими державними діячами (Християном Раковським, Дмитром Мануїльським, Мироном Владимировим, Володимиром Затонським) відвідав Кам’янець-Подільський, у Шевченківському театрі (нині міський Будинок культури) взяв участь в об’єднаному засіданні міської ради та повітового виконавчого комітету, активістів профспілкових організацій, фабричних комітетів і червоноармійців. Помер 31 жовтня 1925 року в Москві після хірургічної операції. У Кам’янці-Подільському 30 листопада 1961 року іменем Фрунзе названо нову вулицю в селищі цукрового заводу.

1912 рік. У селі Нігин (нині Кам’янець-Подільського району) народилася в сім’ї учителя Любов Софронівна Онікевич (у заміжжі — Минко) — педагог, дружина українського драматурга-комедіографа Василя Петровича Минка (1902—1989). За даними подільського літературознавця й журналіста Віталія Мацька, 1932 року 20-річну Любу (вчительку початкових класів) познайомив із 30-річним Василем (автором низки опублікованих п’єс-агіток, оповідань, повістей, нарисів), який за рік до того розлучився з першою дружиною Катериною, письменник Андрій Головко, що вчителював у селі Лука Лохвицького району Полтавської області (Любов Софронівна тоді мешкала в сусідньому селі Білогорілка). 26 липня 1986 року, підписуючи двотомник своїх творів Віталієві Мацьку, Василь Минко поділився спогадом: «Саме подільська земля певною мірою врятувала мене од репресій. Голодного 1933-го покинув Харків та й подався на батьківщину дружини. Любов Софронівна учителювала в молодших класах, а я секретарював у новоушицькій газеті «Комунар» на Кам’янеччині». У збірці «Голод на Поділлі», підготовленій Віталієм Мацьком і виданій 1993 року, є спогад Любові Минко: «На час великого голодомору я жила у Білогорілці [у книзі помилково — Білогородці] на Полтавщині в Будинку творчості, де мій перший чоловік, Андрій Мовчан, працював хірургом. Вийдеш, бувало, в село і страх бере: всюди валяються трупи, яких їдять мухи. Нас тоді колгосп підтримував. Гроші ми не одержували, а лише продукти. Голодного 1933-го я познайомилась з Василем Минком. Переїхала до батьків своїх, які проживали у Новій Ушиці. Слідом за мною приїхав й Минко. Допомоги не чекали ні від кого. Я учителювала, а Василь Петрович секретарював у газеті «Комунар». У Новій Ушиці голод відчували добряче. Харчувалися «бемкою» з кукурудзяної муки. Крім того, мені, як фізично працюючій (я копала город) батько віддав свою учительську пайку — 200 грамів хліба. Поки Василь Петрович одклигав у Новій Ущиці, то уже й поспів урожай.  Наступного року ми виїхали до Києва».

1921 рік. У Кам’янці-Подільському народився Семен Пилипович Трахтенберг — педагог. Учасник Великої Вітчизняної війни. 1943 року закінчив артилерійське училище в Тбілісі, був командиром батареї. Нагороджено орденом Червоної Зірки, орденом Вітчизняної війни першого ступеня, дев’ятьма медалями. У 1946—1951 роках навчався в Чернівецькому університеті. Від 1951 року працював у Донецьку вчителем хімії, фізики, астрономії, був заступником директора з навчально-виховної роботи у кількох школах, у 1966—1969 роках — директором Донецької середньої школи № 23. Помер 5 травня 2002 року.

1925 рік. У селі Чабанівка (нині Кам’янець-Подільського району Хмельницької області) народився Василь Юхимович Ромарнюк — педагог, краєзнавець. Закінчив 1940 року сільську семирічку. Від квітня 1944 року до березня 1948 року перебував у Радянській армії. Брав участь у бойових діях на фронтах Великої Вітчизняної війни, визволяв Україну, Польщу, Чехословаччину, був поранений. Закінчив 1949 року Чернівецьке педагогічне училище, 1952 року — Чернівецький учительський інститут, 1963 року — історико-філологічний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. Працював у школах Буковини, у 1961—1980 роках — директором Чабанівської восьмирічної школи. Відмінник народної освіти України. Був директором народного музею історії села Чабанівка (з 1990 року), режисером народного самодіяльного театру села Чабанівка (з 1984 року). Автор книжок «Свято в Чабанівці» (художньо-документальний нарис, 1994), «Чабанівка» (1997). Ромарнюка нагороджено орденом Вітчизняної війни першого ступеня, медаллю «За відвагу». Відійшов у вічність.

1926 рік. У селі Гуменці народився Петро Сидорович Дубчак. Був учасником Великої Вітчизняної війни. Закінчив 1968 року Кам’янець-Подільський сільськогосподарський технікум. Працював інструктором Кам’янець-Подільського райкому Компартії України, у 1957—1969 роках — головою колгоспу імені Димитрова, у 1969—1970 роках — головою Гуменецького сільського споживчого товариства, у 1970—1974 роках — секретарем партійної організації, головою правління колгоспу імені Шевченка села Ходорівці, від жовтня 1974 року до виходу на пенсію — головою виконкому Гуменецької сільської ради. Помер 20 травня 1990 року.

1946 рік. У селі Супрунківці Кам’янець-Подільського району народився Володимир Іванович Гільовський — підприємець. Закінчив Київський торгово-економічний інститут. У Кам’янці-Подільському працював директором магазину № 1 «Колгоспник», директором «Спорттоварів», першим заступником начальника міського управління громадського харчування, начальником міського управління «Харчоторгу». Обирався депутатом Кам’янець-Подільської міської ради.

1953 рік. Народився Семен Іванович Дарчук — почесний президент ПАТ «Подільський цемент».

 

Цього дня відійшли у вічність:

1983 рік. У селі Самчики Старокостянтинівського району помер Микола Онуфрійович Кльоц — український поет. Народився 19 грудня 1920 року в селі Губин (тепер Старокостянтинівського району Хмельницької області). Закінчив 1953 року Кам’янець-Подільський педагогічний інститут (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). Викладав у 1939—1978 роках російську мову та літературу в школах сіл Лажева, Пеньки, Ленківці, Бутівці, Самчики. 1982 року видав у львівському видавництві «Каменяр» збірку «Байки та гуморески».

2015 рік. В автокатастрофі біля села Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області загинув Андрій Вікторович Кузьменко (Кузьма) — український співак, письменник, телеведучий, продюсер, актор, лідер гурту «Скрябін». Народився 17 серпня 1968 року в місті Самбір Львівської області. Неодноразово виступав у Кам’янці-Подільському: 23 жовтня 1995 року гурт «Скрябін» й Ірина Білик співали в міському Будинку культури (вів концерт Олександр Богуцький), 20 жовтня 2004 року на Вірменському ринку виступили Наталя Могилевська, Андрій Кузьменко та переможці проекту «Шанс», яким вони опікувалися на телебаченні, а 7 вересня 2014 року «Скрябін» був учасником фестивалю «Республіка».

Андрій Кузьменко в Кам’янці-Подільському на фестивалі «Республіка», 7 вересня 2014 року


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (01.02.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 1223 | Коментарі: 3 | Теги: Гільовський, 1 лютого, Дарчук, гідність, Сверстюк, кам'янецький календар, Брюховецький | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 3
0
1 KamPod   (02.02.2015 13:33) [Материал]
Саму свіжу, сьогоднішню новину загальноукраїнського маштабу про загибель Скрябіна дізнався з Кам'янецького календаря. Спочатку був шок. Потім почав думати чи це не 1 квітня. Але поки що з сумом можна констатувати. Вічна пам'ять.

0
2 KamPod   (03.02.2015 19:54) [Материал]
А ще вчора була дата перетворення вічного вогню в невічний (1993р). Пригадую ті часи коли перед танком не горіло, а ще здається після того з вогню бронзову зірку вкрали і розпиляли

1
3 KamPod   (02.02.2016 13:54) [Материал]
Рік без Кузьми 

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz