Сб, 20.04.2024, 05:53
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 28 травня

28 травня

Цього дня колись:

1881 рік. О сьомій годині ранку в селі Бодачівка (нині входить до складу Колодіївки) рухнула церква: іконостас, начиння та все внутрішнє оздоблення опинилося під руїнами храму.

1967 рік. У Кам’янці-Подільському на міському стадіоні відбувся багатотисячний мітинг робітників, колгоспників, службовців, молоді в зв’язку з прибуттям до міста делегації із Сілістринського округу Народної Республіки Болгарії.

1992 рік. На установчих зборах створено Кам’янець-Подільське відділення Асоціації «Голод 1933». Головою відділення обрано журналіста Віталія Петровича Мацька.

1997 рік. У Кам’янці-Подільському головою правління відкритого акціонерного товариства «Гіпсовик» обрано Володимира Ілліча Постового. Його попередником був Віталій Ткачук. Володимир Постовий закінчив 1983 року Київський політехнічний інститут, де здобув фах інженера-механіка. 1990 року почав працювати у виробничому об’єднанні будматеріалів, згодом перетвореному на ВАТ «Гіпсовик».

 

Цього дня народилися:

1885 рік. У Сатанові народився Владислав Іванович Марчевський — каменотес, довгожитель. Народився 15 травня 1883 року (за його власними даними) або 28 травня 1885 року (за офіційними даними, зафіксованими в його паспорті). Від діда та батька успадкував професію каменотеса. Працював у Сатанові, Проскурові (нині Хмельницький), поки нарешті остаточно не оселився в Кам’янці-Подільському. 9 травня 1947 року в центрі Кам’янця-Подільського було відкрито пам’ятник танкістам, які в березні 1944 року визволяли місто. Великий гвардійський значок, перехрещені серп і молот, написи на цьому пам’ятнику витесав із каменю Владислав Марчевський. За довгі роки праці перетаскав тисячі тонн каменю, прикрасивши ним архітектурні споруди, могили загиблих і померлих. Підготував три сотні учнів — вправних каменотесів. Про Владислава Івановича часто писала місцева газета «Прапор Жовтня». Ось тільки деякі заголовки: «Героям-танкістам», «Автографи на камені», «Каменотес», «Від граніту міць позичив», «Як прожити сто років?». Помер у січні 1990 року чи то на 105-му, чи то на 107-му році життя.

1916 рік. У Кам’янці-Подільському народилася Олена Валер’янівна Захаржевська — український театрознавець, дочка письменника Валер’яна Захаржевського. Закінчила 1938 року Київський університет. Учителювала в Київській середній школі № 75. У роки війни була на фронті медсестрою. Навчалася у 1943—1946 роках у Московському театральному інституті імені Луначарського. Працювала завідувачем літературної частини Київського українського драматичного театру імені Івана Франка, завідувачем кабінету народних театрів Українського театрального товариства (до 1972 року). Автор книги «Театр імені Івана Франка» (1949). Упорядник посмертної книги батька «Учені» (1988), автор післямови до неї — «Все залишається людям». Померла 30 вересня 1993 року в Києві.

1951 рік. У селі Підзамче (нині в складі міста Кам’янець-Подільський) народилася Людмила Олександрівна Іванова (дівоче прізвище — Качинська) — кандидат педагогічних наук (1983), доцент (1987), дружина музикознавця Володимира Іванова. Закінчила 1970 року Кам’янець-Подільське культурно-освітнє училище, 1973 року — музично-педагогічний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. У 1973—1975 роках — викладач музичних дисциплін у Кам’янець-Подільському педагогічному інституті. Від 1975 року працює в Миколаївському педагогічному інституті (від 1999 року — Миколаївський педагогічний університет, від 2002 року — Миколаївський університет): старший викладач, від 1986 року — доцент кафедри хорового диригування та методики музичного виховання, від 1998 року — завідувач кафедри мистецтвознавства. Викладає курси «Методика музичного виховання», «Хорове диригування», «Хорове аранжування», «Хоровий клас». Кандидатська дисертація «Педагогічна спадщина Миколи Леонтовича» (захистилася 1983 року в Київському науково-дослідному інституті Академії педагогічних наук України).

1958 рік. У Києві народилася Світлана Іванівна Вишневська (дівоче прізвище — Звонарьова) — журналістка. Закінчила 1979 року філологічний факультет Вінницького педагогічного інституту. Від вересня 1994 року до січня 1996 року працювала кореспондентом газети «Кам’янець-Подільський вісник». Далі переїхала до Вінниці, де теж працює як журналіст.

Світлана Вишневська

1970 рік. У Кам’янці-Подільському народився Дмитро Богданович Бельзецький — журналіст, священик. Закінчив Кам’янець-Подільську середню школу № 9, фізико-математичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. Два роки викладав у загальноосвітній школі № 4. Працював редактором соціально-аналітичного відділу, від травня 1998 року — заступником головного редактора газети «Фортеця», головним редактором газети «Народовладдя», заснованої Хмельницьким обласним комітетом Соціалістичної партії України та трудовим колективом редакції. 8 січня 1999 року став священиком Української православної церкви Київського патріархату.

 

Цього дня відійшли у вічність:

1974 рік. У місті Міннеаполіс (штат Міннесота, США) помер Микола Анастазієвський — художник. Народився 14 серпня 1891 року в містечку Скала-над-Збручем (нині селище міського типу Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області). Під час визвольних змагань працював живописцем і графіком у Міністерстві освіти Української Народної Республіки в Кам’янці-Подільському (1919). Автор картини «Кам’янець-Подільський. Твердиня» (1919).

1983 рік. В Афганістані загинув Юрій Петрович Громовий. Народився 26 лютого 1963 року в Кам’янці-Подільському. Закінчив будівельний технікум у рідному місті та працював у Київському метробуді. Проходив службу навідником гранатомета мотоманевреної групи прикордонних військ. Неодноразово брав участь у бойових операціях. 28 травня 1983 року у нічному бою з противником, чисельність якого значно перевищувала чисельність підрозділу прикордонників, був смертельно поранений. За мужність та відвагу нагороджено орденом Червоної Зірки (посмертно). На фасаді школи № 12 Кам’янця-Подільського встановлено меморіальну дошку Громовому.

1985 рік. У Криму помер Володимир Петрович Ступаков — доктор сільськогосподарських наук, професор, чоловік доктора сільськогосподарських наук, професора Олени Алексєєвої. У 1970—1985 роках працював завідувачем кафедри загального землеробства Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (27.05.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 846 | Коментарі: 4 | Теги: Владислав Марчевський, кам'янецький календар, Світлана Вишневська, 28 травня, Володимир Ступаков, Анастазієвський | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 4
0
1 KamPod   (28.05.2015 00:32) [Материал]
У книзі до 90-річчя ПДАТУ знайшов два записи на це число:

_____________________

28 травня 1998р. - наказом ректора академії була створена школа фермерів, яку очолив доцент І.І.Мальченко.
_____________________

28 травня 2005р. університет відвідав Міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко.
_____________________

Про перебування С.Ніколаєнка у місті в 2005р йшлось до речі і в вчорашньому календарі

Цитата
2005 рік. У Кам’янці-Подільському перебував міністр освіти та науки України Станіслав Ніколаєнко.

0
2 KamPod   (28.05.2015 00:44) [Материал]
А ще з цієї ж книжечки можна відмітити і таке:
_____________________

25-28 травня 2005р. в університеті проходив VII-й зліт іменних стипендіатів та відмінників навчання вназів аграрної освіти України. "Лідери АПК XXI століття". В його роботі взяло участь 340 делегатів. Напередодні зльоту вийшла з друку монографія "Подільський державний аграрно-технічний університет" (авт. - професор М.І.Бахмат та доцент М.І.Алєщенко).
_____________________

Я приймав участь у тому зльоті і як учасник і як організатор.
Як організатор я у статусі студента-магістранта допомагав з різними орг.питаннями пов'язаними з поїздками.
Як учасник це був мій третій подібний зльот (V - Луганськ, VI - Харків). На перший я їздив як іменний стипендіат так як тоді отримував стипендію Верховноїї ради, на інших приймав участь уже як екс-стипендіат і відмінник навчання. На скільки пам'ятаю тоді лише 2-3 студентів з усіх учасників приймали участь теж втретє. Гостей міста тоді возили на ВАТ "Адамс", інші заводи, а також була краєзнавча культурна програма, та розважальна на місці (дискотека в шостій столовій). Захід дуже гарний і з цього приводу, до речі, в місто і приїжджав Міністр освіти і науки про що йшлось вище.

0
3 KamPod   (01.06.2015 00:31) [Материал]
У довіднику дослідників Поділля (1993) відмітив наступні три дати:

1964р. - у смт. Вапнярка Томашпільського р-ну Вінн. обл.) народився Олег Олександрович Дячок - "укр. історик, краєзнавець Поділля". Про його наукову роботу в довіднику написано: "Досліджує історію України, у т.ч. Поділля XV-XVIст. за творами іноземних авторів".

1951р. - уже згадана тут дата народження Людмили Іванової, про яку написано "досліджує педагог. погляди подолянина М.Д.Леонтовича та ін. композиторів, письменників."

1856р. - у с.Нагуєвичі (тепер с.Ів.Франко Дрогобицького р-ну Львів. обл.) народився Іван Якович Франко. Думаю цю людину можна і не представляти хто він, ітак усі знають. А от зв'язок з Поділлям пошукаємо у довіднику: "З 1898 керував Етнограф. комісією НТШ у Львові і брав участь у редагуванні "Етнограф. збірника", в якому представлені мат-ли Зах. Поділля. У багатогранній творчості Ф. висвітлював сторінки історії, зокрема Зах.Поділля, засуджував польську історіографію щодо оцінок нею минулого краю, описував становище селянства і робітничого класу Сх.Галичини, багато уваги приділяв розвитку краєзнавства на західноукраїнських землях."

0
4 KamPod   (09.01.2017 12:59) [Материал]
28 травня 2016р. в Омську помер, як уже знаємо, Ігор Іванович Процюк "докоблівський" священник Кам'янця, а згодом єпископ кількох єпархій України і Росії. Народився 7 січня 1926р

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz