Пт, 29.03.2024, 14:50
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 28 січня

28 січня

Цього дня колись:

1649 рік. Подільський суддя Лукаш Московський порушив на сеймі питання про надіслання на допомогу Кам’янець-Подільській залозі однієї тисячі драгунів, а також боєприпасів, бо місту загрожує небезпека «з боку збунтованих хлопів». Це пов’язано з тим, що в третій декаді грудня 1648 року в околицях Кам’янця-Подільського зосередилося чимало повстанців — загонів місцевих опришків і повсталих галичан під проводом Семена Височана, які з Покуття відходили на терени Поділля, що перебували під контролем української влади. Тільки наприкінці січня 1649 року польським жовнірам вдалося взяти під контроль Кам’янецький повіт.

1920 рік. У Кам’янці-Подільському завершилося дводенне засідання комітету при головноуповноваженому уряду Української Народної Республіки, на якому ухвалено надати артистам Орлову, Стаднику та Макаренку допомогу на заснування «Українського незалежного театру». Також надано субсидії на видання студентського часопису «Нова думка» та музичному товариству «Українська філармонія».

1966 рік. У Кам’янці-Подільському учасники зборів міського партійно-господарського активу ухвалили викликати на змагання місто Умань Черкаської області. У соціалістичних зобов’язаннях міста на 1967, 1968 роки був рядок: «Беручи на себе ці високі зобов’язання, викликаємо на соціалістичне змагання трудящих міста Умань».

1982 рік. Кам’янець-Подільський міськвиконком ухвалив відкрити в місті спеціальну бібліотеку для обслуговування юнацтва. Бібліотеку відкрито через місяць — 24 лютого — на першому поверсі дев’ятиповерхового будинку на проспекті Леніна (тепер Грушевського).

1992 рік. Верховна Рада України затвердила синьо-жовтий стяг Державним прапором України. У Кам’янці-Подільському місцева влада офіційно визнала синьо-жовтий прапор набагато раніше. Так, 16 жовтня 1990 року на вимогу студентів Кам’янця-Подільського, які підтримали страйком голодовку студентів у Києві, на флагштоку перед будинком Кам’янець-Подільської міської ради, згідно з ухвалою президії міської ради, піднято синьо-жовтий прапор. 6 вересня 1991 року Кам’янець-Подільський райвиконком ухвалив на адміністративному будинку районної влади поруч із державним прапором УРСР встановити національний український прапор. Причому заздалегідь у Львові було закуплено великий, гарний, обшитий торочкою синьо-жовтий прапор, аби він не виглядав біднішим від червоно-лазурового.

1992 рік. У Кам’янці-Подільському розпочався перший етап приватизації об’єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування — їх комерціалізація. Для цього розпорядженням голови міської ради створено тимчасову комісію на чолі з Ігорем Володимировичем Земськовим і надано їй відповідні повноваження.

1993 рік. У Кам’янці-Подільському кафе «Золота рибка» на вулиці Соборній стало власністю асоціації «Поле» — переможця першого у місті приватизаційного конкурсу. Асоціація не зуміла належним чином скористуватися отриманим приміщенням. Сьогодні тут розміщується супермаркет «Фокстрот».

1997 рік. У Кам’янці-Подільському в Картинній галереї відкрито виставку графічних робіт Якова Гніздовського, наданих посольством США в Україні.

1999 рік. У Кам’янці-Подільському відбулися установчі збори міської організації Всеукраїнського союзу радянських офіцерів.

2002 рік. У Кам’янці-Подільському на алеї слави міського кладовища поховано Олега Йосиповича Насіковського — капітан-лейтенанта Військово-Морського Флоту Росії, члена екіпажу ракетного підводного крейсера «Курськ», що затонув у Баренцову морі 12 серпня 2000 року.

2014 рік. Позачергова сесія Кам’янець-Подільської міської ради ухвалила рішення «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні». Депутати міської ради засудили бездіяльність Президента України, вимагали скасувати закони, ухвалені Верховною Радою України 16 січня 2014 року, розпустити Верховну Раду України, розформувати «Беркут» та інші спецпідрозділи. Крім цього, рішення міськради містило вимогу до Верховної Ради України розпустити Конституційний суд та повернутися до Конституції 2004 року, виразити недовіру чинному Президентові України та оголосити дострокові президентські вибори. Від Президента України Кам’янець-Подільська міська рада вимагала скасувати інституцію державних адміністрацій, припинити політичні репресії, звільнити затриманих протестувальників Євромайдану, всіх політичних в’язнів, зокрема лідера Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Юлію Тимошенко.

2016 рік. На  засіданні Вченої ради Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка диплом лауреата премії імені Пилипа Клименка в галузі архівознавства, історії та джерелознавства вручено докторові історичних наук, професорові, завідувачеві кафедри історії України Анатолієві Григоровичу Філінюку. Торік лауреатом цієї премії став професор кафедри історії України, доктор історичних наук, професор Олександр Михайлович Завальнюк.

 

Цього дня народилися:

1841 рік. У місті Карасубазар (тепер Білогірськ у Криму) народився Керовпе (Керовбе) Кушнерян (світське ім’я — Данило Кушнерєв) — вірменський церковний і культурно-освітній діяч, історик, перекладач. 1883 року здійснив мандрівку до Кам’янця-Подільського. 1885 року у Венеції видав вірменською мовою книгу «Паломництво до вірменської Богоматері в Кам’янці-Подільському». 1895 року вона увійшла як окремий розділ до книги Кушнеряна «Історія вірменських поселенців Криму», теж виданої у Венеції. Помер 12 липня 1891 року у Феодосія в Криму.

1934 рік. У Хмільнику Вінницької області народився Анатолій Федорович Верлань — український учений у галузі інформатики та обчислювальної техніки, доктор технічних наук (1974), професор (1978), заслужений діяч науки і техніки України (1995). 1956 року закінчив Київський політехнічний інститут. У 1960—1971 роках працював в Інституті кібернетики АН України, у 1971—1981 роках — завідувачем відділу Інституту електродинаміки АН України, від 1981 року — Інституту проблем моделювання в енергетиці АН України (від 1988 року — заступник директора). Верлань брав участь у становленні першої в СРСР Малої академії наук (Кримської) та низки інших малих академій в Україні, 1975 року став засновником Київської малої академії, вніс величезний вклад у справу підтримки і розвитку творчих здібностей юнацтва і молоді. Учасник конференції, присвяченої проблемам математичного моделювання, прогнозування та оптимізації, проведеної 23—24 вересня 2004 року на базі фізико-математичного факультету Кам’янець-Подільського державного університету. Виступив із доповіддю на пленарному засіданні.

 

Цього дня відійшли у вічність:

1921 рік. У польському місті Каліш помер від плямистого тифу Володимир Костянтинович Лубківський —  підполковник Дієвої армії Української Народної Республіки. Народився в Кам’янці-Подільському. 1920 року служив у 3-й гарматній бригаді 3-ї Залізної дивізії Армії УНР.

1973 рік. У Москві помер Володимир В’ячеславович Бєлокуров — російський актор театру й кіно, заслужений артист РРФСР (1954), народний артист СРСР (1965). Народився  8 липня (25 червня за старим стилем) 1904 року. У трупі Московського художнього академічного театру грав від 1936 року. Знявся у п’ятдесяти фільмах («Валерій Чкалов» — головна роль, «Мертві душі» — Павло Іванович Чичиков, «Смугастий рейс» — Боцман). 9 липня 1949 року разом із групою акторів МХАТу показував у Кам’янці-Подільському сцени із спектаклів. Володимир Бєлокуров з Анастасією Зуєвою зіграли для кам’янчан сцену з «Мертвих душ» за поемою Миколи Гоголя.

Володимир Бєлокуров у ролі Павла Чичикова у фільмі «Мертві душі», 1960 рік


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (27.01.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 1953 | Теги: умань, прапор, 28 січня, кам'янецький календар | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz