Пт, 19.04.2024, 02:35
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 22 листопада
22 листопада
 
Цього дня колись:
 
1918 рік. У Кам’янці-Подільському засновано приватний завод сільськогосподарських машин, згодом відомий як відкрите акціонерне товариство «Мотор».
 
1953 рік. Першим секретарем Кам’янець-Подільського міськкому Комуністичної партії України обрано Григорія Андрійовича Тонкочеєва.
 
1989 рік. У Кам’янці-Подільському в міському Будинку культури відбувся концерт лауреатів фестивалю «Червона рута».
 
1993 рік. У Мадриді Кам’янець-Подільському консервному заводові вручено «Міжнародну Золоту Зірку за якість».
 
1998 рік. Кам’янець-Подільський відвідала народний депутат України Наталія Михайлівна Вітренко. Вона виступила в районному Будинку культури.
 
2001 рік. У Кам’янець-Подільському училищі культури відбулася зустріч із поетом, кандидатом технічних наук Віталієм Вадимовичем Іващенком. Писав вірші російською мовою, від 1994 року — тільки українською.
 
2004 рік. У Кам’янці-Подільському на майдані Відродження активісти підтримали Помаранчеву революцію в Києві.
 
 
Цього дня народилися:
 
1801 рік. У селищі Луганський Завод (тепер місто Луганськ) народився (10 листопада за старим стилем) Володимир Іванович Даль — російський лексикограф, письменник, етнограф, почесний член Петербурзької академії наук (1863). Будучи військовим лікарем, у січні 1831 року прибув до Кам’янця-Подільського для боротьби з епідемією холери. Помер 4 жовтня (22 вересня за старим стилем) 1872 року в Москві.
 
1883 рік. У місті Сокаль (тепер Львівської області) народився Володимир Олександрович Геринович — український географ, краєзнавець. Від 1919 року працював у Кам’янець-Подільському державному українському університеті (від 1921 року — Кам’янець-Подільський інститут народної освіти): був приват-доцентом, від 1921 року — завідувачем науково-дослідної кафедри економіки Поділля і деканом факультету соціального виховання, від 1923 року — ректором. У 1928—1929 роках — завідувач кафедри антропогеографії і заступник директора науково-дослідного інституту географії та картографії в Харкові. 1932 року — професор, завідувач кафедри гірничої економіки Московського геологічно-розвідувального інституту. Того ж року заарештовано за звинуваченням у контрреволюційній діяльності, У 1933—1944 роках перебував у концтаборах. У 1946—1948 роках — доцент, завідувач кафедри економічної географії Львівського торгово-економічного інституту. Був організатором краєзнавчого руху на Поділлі. Досліджував геоморфологію, геологію, економічну географію, історію, археологію Кам’янеччини і Поділля. Помер 7 липня 1949 року у Львові. Реабілітовано 1989 року.

 

Володимир Олександрович Геринович
 
1939 рік. У селі Соснівка Ляховецького району Кам’янець-Подільської області (нині Білогірського району Хмельницької області) народився Володимир Андрійович Яремчук — почесний громадянин Кам’янець-Подільського району. Закінчив Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут (нині Подільський державний аграрно-технічний університет), де здобув фах ученого зоотехніка. Закінчивши Вищу партійну школу при ЦК Комуністичної партії України, від липня 1970 року працював за направленням у Кам’янець-Подільському районі: спочатку завідувачем відділу організаційної роботи, потім другим секретарем райкому КПУ. У 1980—1998 роках — голова районного виконавчого комітету, представник Президента України, голова районної державної адміністрації, голова районної ради. Від 2001 року був членом партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». Був членом політради цієї партії, першим заступником керівника департаменту кадрів, документообігу та управління громадськими приймальнями, керівником відділу кадрів і багаторічним куратором Чернівецької обласної партійної організації ВО «Батьківщина». 2012 року на виборах до Верховної Ради України був включений до виборчого списку політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» під № 192. Помер 14 березня 2014 року. Поховано на Байковому кладовищі в Києві.
 
1951 рік. У Кам’янці-Подільському народився Валентин Анатолійович Боровський — токар, активіст робітничого руху. Працював у Кам’янці-Подільському у відкритому акціонерному товаристві «Автоагрегат». 2002 року був кандидатом у депутати до Кам’янець-Подільської міської ради.
 
1958 рік. У Кам’янці-Подільському народився Ігор Анатолійович Голубаха — підприємець. Закінчив Київський інститут інженерів цивільної авіації. Працював у Сухумському об’єднаному авіазагоні. На початку 1990-х років повернувся в Київ. Від 1991 року працює в галузі туризму. Відомий як президент туристичної компанії «Гамалія», голова Всеукраїнської асоціації туроператорів. Один з ініціаторів проведення фольклорного фестивалю «Козацькі забави» в Кам’янці-Подільському (започатковано 1998 року, нині не проводиться).
 
1963 рік. У селі Броварі Кам’янець-Подільського району Хмельницької області народився Віктор Євгенович Осташевський — колишній директор підприємства «Міськсвітло» в Кам’янці-Подільському.
 
1969 рік. У селі Збруч Кам’янець-Подільського району Хмельницької області народився Валерій Васильович Ковальчук — регіональний менеджер Першого національного аграрного кооперативу. Працював директором Кам’янець-Подільського районного центру зайнятості. Член Політичної партії «Рідне місто», 2015 року від цієї партії був кандидатом у депутати Кам’янець-Подільської міської ради.
 
 
Цього дня відійшли у вічність:
 
1901 рік. У Венеції помер (9 листопада за старим стилем) Гевонд Алішан — вірменський поет, філолог, історик. Народився 18 липня (6 липня за старим стилем) 1820 року в Константинополі. Від 1832 року жив у Венеції, де здобув церковну освіту. Писав вірші релігійного змісту, з кінця 1840-х років — твори, пройняті ідеєю визволення Вірменії від чужоземного гніту (поема «Аварайрський соловей», 1847). Автор книги «Пісні» (томи 1—5, 1857—1858), праць з історії, археології, географії та етнографії Вірменії, книги «Спогади про батьківщину вірмен» (1869—1870). Алішану належить значна роль у публікації літописів, зокрема 1896 року — збірника «Кам’янець», куди увійшла «Кам’янецька хроніка».
 
1919 рік. У містечку Зіньківці Кам’янецького повітку Подільської губернії (нині село Кам’янець-Подільського району Хмельницької області) померла від тифу Катерина Андріївна Рубчакова  — українська драматична актриса та співачка (сопрано). Народилася 1881 року. Поховано в Кам’янці-Подільському, 1958 року перезахоронено в Тернополі.
 
1925 рік. У Варшаві помер Олександр Хомич Саліковський — український політичний діяч, журналіст. Народився 13 березня 1866 року в селі Старий Потік (тепер Потоки Жмеринського району Вінницької області). Закінчив Шаргородське духовне училище та в Кам’янці-Подільському Подільську духовну семінарію. Працював сільським учителем, радником губернського правління. За пропаганду ідей національного визволення зазнав жандармських переслідувань, кількох арештів, дворічного заслання і чотиримісячного ув’язнення в Кам’янець-Подільській тюрмі. З 1904 року на журналістській роботі: співпрацював у щоденній газеті «Киевские отклики», деякий час був її редактором. 1910 року переїхав до Москви, де із Симоном Петлюрою редагував журнал «Украинская жизнь». 1917 року став одним із засновників і лідерів Української партії соціалістів-федералістів. Був членом Центральної Ради і Малої Ради, губерніальним комісаром Київщини, членом Всеукраїнської земської управи, редактором щоденної газети «Трибуна», міністр внутрішніх справ Української Народної Республіки. Співпрацював у виданнях «Літературно-науковий вісник», «Нова Рада», «Промінь», «Наше минуле». Емігрував до Польщі, у Варшаві редагував українські часописи «Українська трибуна», «Українська справа», «Трибуна України». Автор спогадів «На порозі гетьманщини».
 
1984 рік. В Афганістані загинув Анатолій Іванович Вишневський — старший сержант. Народився 12 січня 1963 року в селі Гута-Чугорська Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. Закінчив медичне училище в Кам’янці-Подільському. У Збройних Силах СРСР перебував від 31 березня 1983 року. У липні 1983 року направлено в Афганістан. Проходив службу санітарним інструктором мотострілецької роти. Неодноразово брав участь у бойових операціях. 22 листопада 1984 року при виконанні бойового завдання в провінції Герат під сильним вогнем противника виніс із поля бою п’ять військовослужбовців. Під час надання медичної допомоги черговому пораненому був смертельно поранений сам. За мужність і відвагу посмертно нагороджено орденом Червоної Зірки. Поховано в рідному селі.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (20.11.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 565 | Коментарі: 4 | Теги: 22 листопада, Голубаха, Володимир Даль, Геринович, кам'янецький календар, Володимир Яремчук | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 4
0
1 RD   (21.11.2015 18:18) [Материал]
Довелося свого часу поскладати плуги і культиватори на заводі с. г. машин, маю що згадати...

0
2 KamPod   (22.11.2015 00:27) [Материал]
Пам'ятаю 2004рік як на майдані Відродження народ збирався. Тоді до людей таки вийшов тодішній голова Олександр Мазурчак в чорному пальто і з помаранчевим шарфиком і заявив що міський голова з народом. Навіть помаранчеву пісню якусь притупцьовував. Це була перемога гласу народу

0
3 KamPod   (22.11.2016 12:01) [Материал]
У довіднику дослідників Поділля (1993) на сьогодні відмітив :

1801р. - згадана тут дата народження Володимира Даля. Написано що "Під час перебування в місті, навколишніх селах Нігин, Черча, ЧОрнокозинці, Голенищево та ін. збирав фольклор, мовні особливості, вивчав побут і звичаї населення. Враження від краю знайшло яскраве відображення у повісті Д. "Подолянка" та ін. творах", а також це: "Автор ряду повістей, оповідань,, нарисів і казок, в яких відображено подільський край.
Дата смерті в довіднику вказана 22.09(14)1872р ??? Але і стаття Олега Васильовича тут і Вікіпедія і наш конвертер дат говорять що по новому стилю таки 4 жовтня.

1873р. - у хут. Михайлова Гора, поблизу с.Прохорівка, тепер Канівського р-ну Черкаської обл. помер Михайло Олександрович Максимович - видатний укр. учений природознавець, історик, фольклорист і письменник, чл.-кор. Петерб. АН (з 1871), почесн. член Моск., Петерб., Київ. і Новорос. ун-тів. Про зв'язок з Поділлям знаходимо у допису до опису його діяльності крім великої кільскості альманахів, "які започаткували укр. фольклористику", він також "Одночасно автор праць з систематики рослин, археології, історії України XVII-XVIIIст.  М. використовував мат-ли з Поділля і Волині.
Народився  15 вересня 1804р.

0
4 KamPod   (23.11.2016 15:32) [Материал]
За Вікіпедією в цей день 1839р. народився Вільям Людвигович Беренштам. У довіднику (1993) дата вказана як 21 листопада, там і опис з довідника про нього. Помер - 23 листопада 1904р. і в календар за те число він включений.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz