Ср, 24.04.2024, 09:23
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 10 січня

10 січня

Цього дня колись:

1919 рік. У Кам’янець-Подільському державному українському університеті на посаду в. о. екстраординарного професора кафедри історії богослужіння богословського факультету призначено Опанаса Захаровича Неселовського (1866—1932). Він 1866 року закінчив Подільську духовну семінарію, далі — Київську духовну академію. Від 1890 року був професорським стипендіатом при Київській духовній академії (кафедра літургії та церковної археології). Від 1891 року працював у Саратовській духовній семінарії, від 1893 року — викладачем літургії в Подільській духовній семінарії, від 1904 року понад 15 років — наглядачем Кам’янецького духовного училища. За наукову роботу «Чини хіротоній і хіротесій» Неселовському 1906 року присудили ступінь магістра теології, виділили грошову премію.

1921 рік. Колегія Подільської губернської надзвичайної комісії засудила до розстрілу тюремного наглядача з Кам’янця-Подільського Андрія Савовича Стецюка, який народився 1871 року в селі Мартинківці (нині Городоцького району Хмельницької області), мав початкову освіту. Того ж дня вирок було виконано. Стецюка заарештували 5 грудня 1920 року й звинуватили в жорстокому ставленні до заарештованих. Реабілітовано прокуратурою Хмельницької області 15 вересня 1997 року.

1923 рік. У Кам’янці-Подільському секретарем новоствореного архівного управління призначено українського поета Володимира Євтимовича Свідзінського.

1942 рік. В окупованому Кам’янці-Подільському німецький гебітскомісар Рейндль видав розпорядження про встановлення в місті поліцейського часу: «Деякі випадки за останній час дали привід встановити поліцейський час з двадцять першої години, тобто з дев’ятої години вечора. Хто пізніше за цей час незаконно перебуватиме на вулицях, дорогах, площах чи в громадських будинках, буде заарештований і суворо покараний. Хто пізніше від двадцять першої години повинен ходити у зв’язку зі своєю роботою, мусить одержати через старосту міської управи в гебетскомісара дозвіл на продовження поліцейського часу».

1944 рік. За форсування Дніпра звання Героя Радянського Союзу надано Олександрові Протальйоновичу Дудіну. Народився 15 лютого 1919 року в селі Простатіно (нині Солігалічського району Костромської області). Війну закінчив у Берліні. Учасник параду Перемоги в Москві (1945). Закінчив Вищу офіцерську артилерійську школу в Ленінграді (1945). Від 1948 року старший лейтенант Дудін у запасі. У 1948—1950 роках був головою Колибаївської сільської ради, у 1950—1953 роках — голова колгоспу в селі Руда Кам’янець-Подільського району. 1953 року поселився на Підзамчі. Мешкав на вулиці Папаніна. Помер 14 березня 1982 року в Кам’янці-Подільському. Іменем Дудіна названо вулицю в селі Колибаївка.

1961 рік. Затверджено завдання на проектування кабельного заводу в Кам’янці-Подільському.

1971 рік. У Кам’янці-Подільському відкрито Будинок урочистих подій на вулиці Паризької комуни (нині Гунська).

1991 рік. У місті над Смотричем два дні (10—11 січня) перебував, дав розлоге інтерв’ю журналісту Віталієві Мацьку для нової газети «Кам’янець-Подільський вісник» український письменник Степан Павлович Колесник. Наступного року він став лауреатом Шевченківської премії за публіцистичну повість «Обкрадені села» та інші твори про долю українського села.

1992 рік. У Кам’янці-Подільському, як і в Україні, запроваджено купони багаторазового використання — перші гроші незалежної держави, на зміну яким 2 вересня 1996 року прийшла гривня.

1997 рік. Професор з Подільської державної аграрно-технічної академії Микола Іванович Бахмат у Києві взяв участь у роботі Всеукраїнської наради з питань агропромислового комплексу, на якій Президент України Леонід Данилович Кучма, зокрема, високо оцінив роботу ВАТ «Адамс».

2001 рік. На готелі «Смотрич» з’явилася реклама ВАТ «Адамс» із 11-метровим портретом його президента Адама Михайловича Яхієва.

2002 рік. Укладено угоду про спільну діяльність між Українським комітетом Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (УК ІКОМОС) та Національним історико-архітектурним заповідником «Кам’янець».

 

Цього дня народилися:

1876 рік. У Кам’янці-Подільському народився (29 грудня 1875 року за старим стилем) Василь Іванович Яворський — геолог, один із провідних дослідників Кузбасу, Герой Соціалістичної Праці (1971). Помер 20 вересня 1974 року в Ленінграді (нині Санкт-Петербург).
 


Василь Іванович Яворський

1942 рік. У селі Хоросток (нині Славутського району Хмельницької області) народився Микола Антонович Мачківський — український письменник (поет, прозаїк). Закінчив семирічну школу в рідному селі, восьмий клас — у Ганнопільській середній школі. Оскільки матеріальне становище сім’ї було важке, вирішив покинути навчання та влаштуватися на роботу. Оскільки йому тоді не було ще й шістнадцяти, приписав собі два роки та поїхав у Крим садити сади й виноградники. Згодом перебрався у Кам’янець-Подільський, де влаштувався кочегаром на цукровому заводі та став відвідувати заняття міського літературного об’єднання. Далі вступив на агрономічне відділення Кам’янець-Подільського сільськогосподарського технікуму, але невдовзі його покинув. Навесні 1960 року закінчив Кам’янець-Подільську міжрайонну середню школу. 1968 року закінчив факультет журналістики Львівського університету. Працював редактором районної газети «Радянське село» (Білогір’я), літературним редактором і літературним консультантом обласних газет «Радянське Поділля» і «Корчагінець», завідував кабінетом молодого автора при Хмельницькій обласній організації Спілки письменників України. Разом з кількома науковцями створив музей «Літературна Хмельниччина», був його науковим співробітником. Автор романів про Ісайю Кам’янчанина, князів Коріатовичів.
 


Микола Антонович Мачківський


1949 рік. У селі Нетечинці (нині Віньковецького району Хмельницької області) народився Микола Володимирович Роїк — доктор сільськогосподарських наук (1991), професор (2001), заслужений діяч науки й техніки України (2001). 1972 року закінчив агрономічний факультет Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту (нині Подільський державний аграрно-технічний університет), після чого працював старшим агрономом на Чернівецькій обласній сільськогосподарській станції. Після служби в армії повернувся до рідного вишу, де в 1974—1977 роках навчався в аспірантурі, а в 1977—1980 роках працював викладачем кафедри рослинництва. Від 1980 року працював на Ялтушківській дослідно-селекційній станції Інституту цукрових буряків, у 1992—1993 роках був її директором. Від 1993 року — директор Інституту цукрових буряків Української академії аграрних наук (нині Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України). Від 1993 року член-кореспондент, а від 1995 року дійсний член Української академії аграрних наук (від 6 січня 2010 року — Національна академія аграрних наук України), в 2001—2005 роках був віце-президентом. Почесний професор Подільського державного аграрно-технічного університету.


Микола Володимирович Роїк

1977 рік. У селі Твіржа Мостиського району Львівської області народився Віталій Богданович Гриньків — прокурор Кам’янець-Подільської місцевої прокуратури (обслуговує місто Кам’янець-Подільський і три суміжні райони Хмельницької області — Кам’янець-Подільський, Дунаєвецький і Новоушицький). 1999 року закінчив юридичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. Після закінчення вишу працює в органах прокуратури Хмельницької області. Був слідчим, а в 2001—2003 роках — помічником прокурора Шепетівської районної прокуратури, заступником прокурора Кам’янець-Подільського району, працював в апараті обласної прокуратури. Очолював прокуратуру Віньковецького району, в 2010—2012 роках — Хмельницьку транспортну прокуратуру, в 2012—2014 роках — Старокостянтинівську міжрайонну прокуратуру, від травня 2014 року був прокурором міста Кам’янця-Подільського.
 


Віталій Богданович Гриньків

 

Цього дня відійшли у вічність:

1975 рік. У Білорусії загинув Віктор Кіндратович Харченко — маршал інженерних військ (з 1972 року), начальник (від 1965 року) інженерних військ Міністерства оборони СРСР. Народився 31 липня 1911 року в Жмеринці. 24 березня 1975 року вищому військово-ін­же­нерному командному училищі в Кам’янці-Подільському надано ім’я маршала інженерних військ Харченка, оскільки він багато зробив для створення в місті цього навчального закладу. Біля училища встановлено бюст маршала (автор — львівський скульптор Дмитро Крвавич). 31 серпня 1993 року в Кам’янці-Подільському з’явилася вулиця Маршала Харченка (раніше — частина вулиці Крупської). Вона простяглася від вулиці Кулика на південний схід до території м’ясокомбінату, де, досягнувши південної межі міста, переходить у шосейну дорогу на Устя.

Маршал Харченко


2015 рік. Помер Анатолій Іванович Шинкарюк — доктор психологічних наук, професор. Народився 6 жовтня 1952 року в місті Хотин Чернівецької області. 1969 року закінчив Хотинську середню школу № 5. Далі навчався в Чернівецькому професійно-технічному училищі № 1, де здобув спеціальність монтажника радіоапаратури. Працював розпорядником робіт на Чернівецькому заводі обчислювальних машин. У 1970—1972 роках проходив дійсну військову службу. Далі навчався на факультеті фізичного виховання Вінницького педагогічного інституту. 1973 роках почав займатися науковою роботою в лабораторії біомеханіки під керівництвом кандидата педагогічних наук Станіслава Олексійовича Орещука. 1977 року з відзнакою закінчив інститут і за направленням став працювати вчителем фізкультури восьмирічної школи в селі Данківці Хотинського району Чернівецької області. Того ж року вступив на заочну форму навчання до аспірантури Київського інституту фізичної культури. Від грудня 1977 року працював у Кам’янець-Подільському державному педагогічному інституті (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). Перша посада — викладач кафедри теорії та методики фізичного виховання. У вересні 1982 року захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук — «Психологічні умови формування ритму дій балістичного типу». Згодом обіймав у виші посади старшого викладача, завідувача кафедри легкої атлетики з методикою викладання, доцента, провідного наукового співробітника кафедри психології. У вересні 2002 року його обрали завідувачем кафедри практичної психології. 9 квітня 2005 року захистив докторську дисертацію. У 2010—2012 роках працював проректором із заочного навчання та зв’язків із навчальними закладами. Остання посада — завідувач кафедри загальної та практичної психології факультету корекційної та соціальної педагогіки й психології.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (09.01.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 1079 | Коментарі: 8 | Теги: Бахмат, кам'янецький календар, Неселовський, Яворський, маршал Харченко, 10 січня, Яхієв, Свідзінський, адамс, Дудін | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 8
0
1 KamPod   (10.01.2015 16:50) [Материал]
Дуже добре пам'ятаю подію 2001р. Тоді це було справді в диковинку. Десь є фото де ми з RD, а на задньому плані "Смотрич" з Яхієвим. Шкода що окремо не сфотографував, судячи з усього таких розмірів плакатів на стінах в Кам'янці ще не вішали.
При нагоді покажу і фотку

0
2 Dimboy   (10.01.2015 21:59) [Материал]
А сьогодні ще святкує День Народження і одна із провідних архітекторів міста, викладач коледжу Будівництва і дизайну, мати нашого провідного бадмінтоніста, просто гарна і чуйна людина - Ангеліна Йосипівна Янішевська!!!! Вітаємо із днем Народження усіх гараздів, творчих здобутків, тепла і гарної підтримки від родини друзів і студентів!!!!

0
3 KamPod   (10.01.2015 22:16) [Материал]
Це мабуть мама Павла Янішевського з бадмінтонної школи?

0
4 Dimboy   (10.01.2015 22:30) [Материал]
саме так!

0
5 KamPod   (15.01.2015 15:07) [Материал]
От як і обіцяв даю фото де видно 11-метровий стенд з Яхієвом

До речі вже не пам'ятав, але по фотці видно що на ньому написано фразу "У третє тисячоліття разом"

0
6 RD   (17.01.2015 17:50) [Материал]
Є і в мене така фотка, завдяки рекламі, і нам самим вдалось зробити вже історичний знімок...

0
7 KamPod   (10.01.2016 13:50) [Материал]
З книжки до 95-річчя ПДАТУ


Про академіка Роїка М.В. також є запис на дошці видатних випускників ПДАТУ.


А також з ним напряму пов'язана публікація "Картина життя" академіка Роїка М.В." про ось цю картину

0
8 KamPod   (10.01.2016 14:41) [Материал]
А в 1942році у місті в цей день ввели комендантський час

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz