Пт, 29.03.2024, 10:28
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Історія

Будзей О. Піонери кам’янецької фотографії
На День міста тисячі кам’янчан і приїжджих гостей вийдуть на святкові вулиці та майдани з фотоапаратами в руках. І невдовзі зроблені знімки заполонять численні сайти, з’являться на шпальтах газет чи просто поповнять папки фотографій у домашніх комп’ютерах… А хто ж був піонером кам’янецької фотографії? Щоб з’ясувати це, перенесемося в другу половину XIX століття, коли в місті стали відкриватися перші фотосалони.

 Найвідомішим фотомайстром тих часів, безумовно, був Михайло Грейм. Але чи був він першим серед тих, хто почав фотографувати кам’янчан і місцеві краєвиди? Подільський адрес-календар, укладений секретарем Подільського губернського статистичного комітету Віктором Гульдманом і розтиражований 1895 року друкарнею Подільського губернського правління, засвідчує, що тоді в місті діяло п’ять фотографій. Найдавнішою з них, відкритою ще 1870 року, була фотографія прусського підданого Августа Карловича Енгеля. Через рік, тобто 1871 року, розпочав діяльність як фотограф громадянин Михайло Йосипович Грейм. 1889 року одеський міщанин Михайло Григорович Молчанов відкрив фотографію на Підзамчі. Дві останні фотомайстерні з’явилися в місті 1893 року — дворянина Адама Жилінського та колоніста Франца Кодеша.

Отже, бачимо, що Август Енгель на рік випередив Михайла Грейма. Фотосалон Енгеля розташовувався в Старому місті на Центральній площі (нині майдан Польський ринок) у будинку Ласта. Дві фотографії Енгеля (вигляд Кам’янця з боку Польських фільварків і вигляд Кам’янця з південно-східного боку) використав Юхим Сіцінський для ілюстрування книги «Місто Кам’янець-Подільський. Історичний опис» (Київ, 1895).
Вигляд Кам’янця з боку Польських фільварків. Фото Августа Енгеля 

 Якщо Август Карлович залишився по суті кам’янецьким фотографом, то його рідний брат Олександр Енгель (1848—1918) зажив всеросійської слави. Перш ніж стати фотографом, він був художником пейзажу. Працював у Центральній Азії та на Північному Кавказі. 1879 року отримав срібну медаль Географічного Санкт-Петербурзького товариства, 1881 року був дипломований від Міжнародного конгресу географів. Від 1879 року Олександр Енгель — член Російського Імператорського географічного товариства. Автор альбому закаспійських пейзажів. У грудні 1890 року Олександр Карлович відкрив студію фотографії в Тифлісі, 1895 року створив студію літографованої фотографії. Від 1896 року працював як фотограф Транскавказької залізниці.

І все ж, виявляється, що не Август Енгель був піонером кам’янецької фотографії. А хто ж? З’ясувати це ім’я нам допоміг польський дослідник Юліуш Гажтецький, який видав книги «Позабутий майстер. Про Михайла Грейма з Кам’янця» (Краків, 1972) та (у співавторстві з Гражиною Плутецькою) «Нетипові фотографи» (Краків, 1987). З цих досліджень випливає, що піонером фотографічної справи в Кам’янці-Подільському був Юзеф Кордиш (1824—1896). Він працював фотографом в Одесі, Кам’янці-Подільському, а надалі осів у Києві, залишивши кам’янецьку філію на опіку свого довголітнього помічника Влодзімежа Загурського. Але в того справи не пішли, тож Кордиш надумав продати нерентабельну філію. Наприкінці 1871 року її придбав на виплат за 1200 рублів Михайло Грейм.
Юзеф Кордиш. Автопортрет
Юзеф Кордиш писав із Києва новому власникові: «Маю велику надію, що у Вас справи підуть краще, ніж у пана Загурського. Дай то, Боже. Обіцяю завжди панові допомагати, як помічників, так і ретушерів підшуковувати». А ще Кордиш радив новому колезі остаточно розв’язатися з улюбленою друкарнею (як відомо, Грейм у 1856—1872 роках був директором губернської друкарні), натомість увесь час віддавати фотографічній справі, щоб самому все добре знати і не особливо покладатися на помічників.

Як зазначав дослідник історичної топографії Кам’янця-Подільського Микола Петров, фотографії Кам’янця, зроблені Юзефом Кордишем у 1860-х роках, мають особливу цінність. Так, на одній з таких фотографій ми бачимо велику башту Святої Анни на західному кінці Замкового мосту (з боку Старого замку). 1876 року для розширення дороги її розібрали, тож пізніші фотографи, які охоче знімали міські краєвиди, вже не змогли її зафіксувати.

Нотатки Кордиша, зроблені 1865 року в Кам’янці-Подільському, зберігалися в Олександра Прусевича, який у 1907—1915 роках працював головним охоронцем Кам’янецького давньосховища (історичного музею). Олександр Миколайович використав їх при написанні історико-топографічного нарису «Кам’янець-Подільський», виданого 1915 року польською мовою.
Михайло Грейм  

Юзеф Кордиш, живучи в Києві, постійно листувався з Михайлом Греймом, що продовжував його справу в Кам’янці-Подільському. У листі від 8 грудня 1887 року Кордиш цікавиться: «Як там Енгель поживає?» і повідомляє: «Його брат Олександр пропонує мені купити один чи два фотографічні заклади у Владикавказі. Один даватиме 6 тисяч річного прибутку, а другий — три, бо тільки чотири місяці, під час приїзду на води, там є робота. Хоче 4 тисячі».

1894 року, за два роки до смерті, Юзеф Кордиш втратив старшого сина. Його розпач долинув у листі до Кам’янця: «Ось чого я дочекався у 70 років свого життя, аби такого сина, на якого великі надії покладав, поховати в 26 років 2 місяці та 16 днів його життя…О, Боже, змилуйся над нами! Кордиш». Надію батька виправдав молодший син Леон. Він став фізиком-теоретиком, професором Київського університету та Київської політехніки.

 Підсумовуючи, скажемо, що не так уже важливо, хто з них раніше — Юзеф Кордиш, Август Енгель чи Михайло Грейм — започаткував фотосправу на кам’янецькій землі. Усіх цих трьох майстрів із повним правом можна назвати піонерами кам’янецької фотографії.

Автор: Олег Будзей



Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: OlegB (24.08.2013)
Переглядів: 960 | Коментарі: 3 | Теги: Кордиш, Грейм, фотограф, XIX століття, Енгель, Будзей | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 3
1 KamPod   (24.08.2013 22:26) [Материал]
Відкриттям для мене стало відкриття таких імен як Енгель і Кордиш. Про останнього взагалі зацікавило - і що ж він фотографував у Кам'янці

2 KamPod   (24.08.2013 22:27) [Материал]
А ще завжди цікавило питання ідентифікації авторства старих фотографій. Взагалі таке враження що майже всі краєвиди у нас зняв Грейм, а тут он як виходить - аж 5 фотографій того часу.

3 rabbit   (26.08.2013 09:59) [Материал]
Про Кордиша прочитав вперше. Ще й фото знайшлося! respekt

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz