Чт, 28.03.2024, 14:21
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Історія

Будзей О. Перші фотографії Кам’янця-Подільського
У грудні 1859 року опубліковано перші світлини Кам’янця-Подільського. Що це були за знімки, хто та навіщо їх виконав — про це і буде наша розповідь.

Олексій Раздорський 

З’ясовується, що перші фотографії міста над Смотричем зроблено для першого видання «Пам’ятної книжки Подільської губернії». Обставини роботи над нею детально дослідив кандидат історичних наук Олексій Раздорський із Санкт-Петербурга. Олексій Ігорович зауважив, що на відміну від «губернських відомостей», які із січня 1838 року регулярно й одночасно стали виходити в 42 губерніях імперії за ухвалою центральної влади, видання пам’ятних книжок губерній спочатку залежало передусім від ініціативи місцевих чиновників та інтелігенції та, що особливо важливо, від підтримки губернської адміністрації. До середини 1850-х років центральна влада нічого не робила, аби визначити порядок видання пам’ятних книжок у загальноросійському масштабі та регламентувати матеріали, що до них входили. Щоразу питання про видання пам’ятної книжки в тій чи іншій губернії розглядалося та розв’язувалося в центральних урядових установах окремо.

4 жовтня 1855 року російський імператор Олександр II затвердив положення Комітету міністрів про порядок цензурування пам’ятних книжок. Що ж до мети та завдань їх видання, то вперше на загальнодержавному рівні їх сформулював Сергій Ланськой, який у 1855—1861 роках був міністром внутрішніх справ Російської імперії. У циркулярному листі від 16 вересня 1859 року, розісланому всім губернаторам і начальникам областей імперії, Сергій Степанович писав, що для точного поняття про стан губерній мають дуже важливе значення як статистичні дані про народонаселення та промислові й продуктивні сили взагалі, оброблювані в губернських статистичних комітетах, так і відомості про адміністративний поділ і склад губерній, які зосереджуються, згідно із законом, у губернському правлінні. Міністр наголосив: «Зробивши ці дані загальнодоступними, матимемо істотну користь: вони ознайомлять місцевих жителів і публіку взагалі з адміністративним і господарським становищем губернії; можуть викликати обговорення, особливо на місцях, повідомлених відомостей і тим самим сприятимуть виправленню і доповненню приватними дослідженнями неточних або неповних відомостей, зібраних офіційно. Найзручнішим засобом поширити такі відомості може служити видання губернських пам’ятних книжок, щорічно або, принаймні, через кожні два або три роки».

Сергій Ланськой 


Проект публікації власної пам’ятної книжки в Подільській губернії виник наприкінці 1850-х років. У березні 1858 року подільський губернатор Володимир Пфелер представив Сергієві Ланському програму майбутнього видання. У супровідному листі начальник губернії особливо вказував, що «пам’ятні книжки, календарі та інші такі видання раніше в Кам’янці-Подільську не видавалися». Укладання та видання першої подільської пам’ятної книжки поклали на редакцію місцевих «губернських відомостей». Підготовку пам’ятної книжки подільська губернська влада розпочала з власної ініціативи, ще до отримання рекомендацій, викладених Ланським у циркулярному листі губернаторам. Ігор Раздорський припускає, що поштовхом до укладання довідника послужило видання пам’ятних книжок Київської губернії, розпочате 1855 року редактором «Київських губернських відомостей» Миколою Чернишовим.

На жаль, ім’я укладача першої подільської пам’ятної книжки не вдалося встановити. Ймовірно, це був начальник газетного столу та редактор губернських відомостей Олександр Трохимович Китицин.

Спочатку першу пам’ятну книжку Подільської губернії планували випустити на 1858 рік. Програму видання, розглянуту в Міністерстві внутрішніх справ, у травні 1858 року схвалило Міністерство народної освіти, а його цензурування доручили Київському цензурному комітетові. Однак друкування книжки затягнулося, і вона, згідно з повідомленням «Подільських губернських відомостей» від 12 грудня 1859 року, вийшла тільки в грудні 1859 року. Як зауважив Ігор Раздорський, у Подільській губернії видавати пам’ятні книжки почали раніше, ніж у сусідніх з нею Бессарабській, Херсонській і Волинській губерніях, де перші такі довідники вийшли у світ відповідно 1862, 1863 і 1885 року.

«Пам’ятна книжка Подільської губернії на 1859 рік» має чотири розділи. У першому поміщено історичні відомості про Подільську губернію та її головне місто, узяті з «Військового енциклопедичного лексикону» та «Журналу Міністерства внутрішніх справ», переліки православних церков губернського центру і монастирів Подільської єпархії, кам’янецьких католицьких церков і монастирів, списки подільських губернаторів і православних архієреїв.

Другий розділ — це адрес-календар. Крім обов’язкового зазначення прізвища, імені, по батькові, чину і посади, в ньому є відомості про нагороди посадових осіб.

До третього розділу увійшли різноманітні статистичні матеріали про губернію, укладені, очевидно, на основі даних, зібраних для щорічного звіту губернатора за 1857 рік.

У четвертому розділі вміщено перелік найважливіших подій у житті краю та урядові розпорядження, що стосуються губернії, за 1855—1857 роки, а також «Повчання простому народу як оберегти себе від хвороб і лікувати їх простими засобами, коли немає лікаря», запозичене з «Пам’ятної книжки Віленської губернії на 1854 рік».
А тепер про родзинку видання — перші фотографії Кам’янця. Їх небагато — всього дві. А зроблено ці знімки, як писали 12 грудня 1859 року «Подільські губернські відомості», «прибулим із Парижа фотографом Маркевичем за допомогою привезеної з Парижа нововинайденої машини». На жаль, додаткових відомостей про першого фотографа кам’янецьких краєвидів встановити не вдалося.

На одному знімку ми бачимо вигляд міста від Гунських криниць, розташованих на майбутньому Новому плані, куди згодом переміститься центр Кам’янця, на іншому — з Польських фільварків, які так і залишаться однією з кам’янецьких окраїн.

Важливе зауваження: фотографії помістили тільки в частині тиражу, надрукованому на папері «кращої якості». За примірник із світлинами треба було заплатити рубль, а без них — тільки 75 копійок.

Вигляд Кам’янця-Подільського від Гунської криниці, 1859 рік


Вигляд Кам’янця-Подільського з Польських фільварків, 1859 рік



Як засвідчують зібрані Олексієм Раздорським дані, примірники «Пам’ятної книжки Подільської губернії на 1859 рік» зберігаються у книгозбірнях Кракова, Москви, Петербурга й Томська. На жаль, у Кам’янці-Подільському жодного примірника немає.

Після 1859 року у виданні пам’ятних книжок Подільської губернії настала тривала перерва. Готувалася до друку «Пам’ятна книга Подільської губернії на 1866 рік», але так і не побачила світу. Довелося чекати ще 19 років, аж доки не з’явилася «Пам’ятна книга Подільської губернії на 1885 рік». Фотографій вона не містила, хоч у Кам’янці тоді вже півтора десятиліття діяли фотосалони Августа Енгеля та Михайла Грейма.

Автор: Олег Будзей



Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: OlegB (02.08.2013)
Переглядів: 1155 | Коментарі: 12 | Теги: XIX століття, Раздорський, пам'ятна книжка, Будзей, фотограф, Ланськой | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 12
1 KamPod   (02.08.2013 18:28) [Материал]
Давно чекав цю публікацію. Цікавєйша знахідка Олега Васильовича, про яку він нам розповів під час нашого візиту до нього додому під час пошуків єврейського кладовища на Підзамчі. До речі, якби не він то навряд би ми його так швидко знайшли, бо довелось перетинати двір щоб до нього вийти а інших ходів згори здається не було.

Перші фотки Кам'янця, яким більше 150 років - це ж взагалі cool

2 Ecojama   (02.08.2013 18:51) [Материал]
Супер, це оригінальна якість?

5 KamPod   (02.08.2013 21:03) [Материал]
Оригінальна якість на папері. Але те що я бачив на оцифрованій ПДФ-ці, то тут краще ))

3 OlegB   (02.08.2013 19:03) [Материал]
Опрацьовано для друку в газеті.

4 Andruha   (02.08.2013 19:06) [Материал]
Сегодня статья вышла! Читал ее)

6 KamPod   (02.08.2013 21:04) [Материал]
Ух ти то обговорюєм самий свіжак  :)

7 Andruha   (02.08.2013 21:28) [Материал]
Еще горячий!!)

8 Роман Дубчук   (03.08.2013 11:43) [Материал]
На фото Кам'янець ще без ГМО, одне шкода що у фотографа небуло цифрової дзеркалки... :)

9 Ecojama   (03.08.2013 17:44) [Материал]
При наборі сплутали підписи фотографій  :)

11 OlegB   (03.08.2013 18:02) [Материал]
В газеті в останній момент поміняли верхню та нижню фотографії, а підписи забули поміняти

12 rabbit   (03.08.2013 18:27) [Материал]
В своєму коменті я мав на увазі видавців "Пам'ятної книжки"

10 rabbit   (03.08.2013 17:46) [Материал]
Заради цікавості, вирахував точки, з яких проводилось фотографування і зробив кілька знімків. Виявляється, що або Гунські криниці були не в тому місці, або видавці щось наплутали з підписами.
От змонтую панорамки і закину на сайт при нагоді, подивитесь самі.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz