Пт, 29.03.2024, 15:15
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Туризм » Проект "Мандруємо вулицями"

МВ 6: Підземеллями і надземеллями Суконки. Ч.2. Знову під землю

Закінчення. Початок у Ч.1 Відновлена пам'ятка


У першій частині уже було описано про початок нашої шостої мандрівки з проекту "Мандруємо вулицями". Але бажання якомога більше показати внутрішній світ будівлі, де зараз знаходиться дирекція НПП "Подільські товтри" призвела до того, що ліміт у 50 фотоілюстрацій на публікацію було вичерпано. Отож продовжуємо тут.

Нагадаю що ми мандруємо Суконкою - східною частиною Польського ринку і на черзі нас чекали не відновлені чи повоєнні пам'ятки на місці зруйнованих під час ВВв забудови, а справжні ветерани війни - будинки, які її пережили і є пам'ятками архітектури. А таких тут із понад десятка будинків колись залишилось лише три, за номерами будинків 8, 10 і 12. Щоправда останні два є наслідком об'єднання двох наділів і тому вони майже вдвічі ширші за скажімо своїх сусідей 6 і 8. А стандартний розмір парцеля у цій частині складав орієнтовно 9-10м ширини, якими земельна ділянка виходила на ринок, а в глибину він мій сягати і 50-60м. Кожен парцель відмежовувався один від одного кам'яною межовою стіною, а простір заповнювався по мірі розвитку, але зазвичай з часом сторона, що виходила на ринок, забудовувалась суцільним фасадом головного будинку. В глибині часто будувались флігелі. Про розташування парцелів на фоні сучасної забудови можна побачити з цієї аксонометрії (жовтим позначена Суконка)

Таким чином наш маршрут пролягав цей раз вздовж останніх з ряду будинків. І першою на черзі є будівля готелю "Гетьман" (Польський ринок, 8).

Довідка про будинок

Адреса: Польський ринок, 8

Назва: Вірнменський житловий будинок, 18 ст.

Статус: Пам'ятка архітектури місцевого значення (ох.номер 1631)

Кам'яний, триповерховий, з великими підвалами, змішаного архітектурного стилю (середньовічне бароко, вірменський ордер, російський класицизм).

Ділянка (парцель) утворилась у ХIVст. В цей період вона була закріплена кам'яними межовими стінами. Її розміри складали 8,1х59м. На межі ХIV-ХVст.ст. частина ділянки що прилягала до ринку була забудована невеликим кам'яним будинком з підсінями. Будинок складався з одного житлового приміщення 7х4, другий поверх був мансардний. Підвал, заглиблений лише на пів-яруси, виступав за лінію західного фасаду, утворюючи основу для підсінь - передпоріжжя. в кінці ХVст будинок було розширено прибудовою з півдня сіней, що зайняли простір між його початковим об'ємом і межовою стіною. Довжина будинку в східному напрямку збільшилась до 15-20м. В першій половині ХVII ст. цей одноповерховий будинок належав члену місцевого магістрату Яну Клочовичу. Під час турецької окупації був пошкоджений. По описам 1700, будинком володів уже священик. У 1735 р будинок був суттєво перебудований у двоповерховий (вірменська архітектура в з'єднанні, з місцевими традиціями) кам'янецьким вірменським купцем Сефером Овансовичем. Про це сповіщає біла кам'яна плита вмонтована на фасаді будівлі, під балконом з написом польською мовою, що оповідає про спорудження будинку С. Овансовичем.

У другій половині ХVIII ст. будинок купив Казимир Липиньский, подільський подкормчій (голова межового суду), політичний діяч, лідер опозиції Барської конфедерації 1763-1772 рр. З кінця ХVIII ст. будинок перейшов у володіння заможного торговця Йосипа Верницкого. Як свідчить опис будинку того часу, у вітальнях кімнатах стояли м'які меблі, дзеркала, в погребах зберігалися для продажу скрині зі столовим сріблом, бочки з медом, угорським вином, горілкою і пивом. В середині XIX ст. новий власник Федір Комарницький надстроил третій поверх, змінив зовнішній вигляд будинку. На початку XX в. поряд з житловими кімнатами тут була торгова лавка (1-й поверх). В 20-і роки кімнати були переобладнані під комунальні квартири і віддані трудящим. У перші дні війни (1941 г) будинок постраждав від нальотів фашистської авіації. В 50 - 80-ті використовувався як гуртожиток ткацької фабрики. В даний час будинок, як пам'ятник архітектури і забудови міста 300-річної давності, знаходиться на реставрації і надалі збережеться як житловий будинок.

Джерела: Л.Баженов, Пам'ятники містобудування

Як бачимо будинок знаходиться на історичній ділянці і доносить до нас вигляд уже надбудованого і перебудованого будинку 18ст. Плита Сефера Овансовича і досі на ньому, а додатково ще й сучасна табличка з переліком власників цього будинку.


Таблички на будинку №8


Наступний будинок, що був на нашому шляху це сусідній, колись пишний, а зараз  "бідний родич" "Гетьмана", що має адресу Польський ринок, 10. Будинок зараз виглядає як після бомбардування, але видно що роботи по його відновленню уже розпочались (аби тільки на користь, а не на потворення), проте ми ще встигли побувати у середині

Довідка про будинок

Адреса: Польський ринок, 10

Назва: Житловий будинок, 18 ст.

Статус: Пам'ятка архітектури місцевого значення (ох.номер 1632)

В XIV ст. в межах території, яку займає тепер будинок і прилегла до нього ділянка, існувало дві середньовічних ділянки (парцелі) розмірами 9,8X59 м кожна. На межі XIV-XV ст. ділянки з боку майдану були забудовані кам'яними будинками з підсінями. Перший поверх мав склепінчасте перекриття і складався з одного житлового приміщення розміром 7Х4 м, другий поверх був мансардним. Під будинками були двоярусні підвали, верхня частина яких була заглиблена лише на півярусу і виступала за лінію фасадів, утворюючи передпоріжжя підсіней (порівняйте опис з буд.№8 - С.Є.). В XVI-XVIIст. будинки значно розширилися. Архітектуру фасадів, звернених до площі, визначали двохарочні підсіни на кам'яних стовпах, що утворюють по всій східній стороні площі безперервну аркаду. Будинки мали високі гонтові дахи.

В кінці XVII в. будинок, що примикав до сучасного будинку N8, був майже повністю зруйнований, і після виходу турків з міста від нього збереглися лише підвали. Другий будинок уцілів. Перші описи будинку походять з 1700 р. На цей час територія будинку ще ділилась на два рівних парцеля, які належали Олександру Страбону та Войцеху Клочовичу. В цей час на парцелі Страбона існувало лише три пивниці, а нагорі було вісім мазанок - тимчасових жител ченців - кармелітів босих. Такий стан забудови парцелі зумовлений її руйнацією під час османської навали. На парцелі Войцеха Клочовича знаходилася кам'яниця, яка містила два верхніх склепи (торгово-ремісничі приміщення), а також тильну муровану кімнату. Крім того в пивницях - чотири приміщення.

В описі 1734 р. колишня парцеля Страбона зазначена як власність Кармелітів під № 10. На ній зазначений дім, в якому знаходились "кімната велика і друга також". Колишня кам'яниця Клочовича описана як "кам'яниця їх милості пань чорниць" і складалася з "великої кімнати з альковом та кімнати в тилу".

Опис 1739 p. засвідчує те, що південна частина переходить у власність Яна Чайковського.

Перший топографічний план міста 1773 p. фіксує забудову обох ділянок у вигляді двох прямокутних будинків, причому північний будинок показаний майже вдвічі коротшим від південного та офіцин, звернутих до вул. Довгої. Північна парцеля мала одну маленьку офіцину, південна - дві.

Опис міста 1769 p. зафіксував зміни, що сталися в забудові обох ділянок. Так під № 31 зазначена "кам'яниця на двох ділянках шляхетних" Чайковських. Ці зміни зафіксовані також на плані міста 1880 p., де на місці двох середньовічних парцелей показаний великий об'єднаний будинок. Стіна, що виходить на вул.Довгу показана на всю ширину ділянки, а також тим кольором, що муровані споруди.

За описом 1824-1626 pp. будинок купця Григорія Чайковського з боку ринку був кам'яний і мав 2 поверхи.

На початку 1880-х pp. будинок мав ще два поверхи і був вирішений в барокових формах з високим фронтоном декорованим ліпниною.

Після пожежі 1887 p. будинок перебудовувався, надбудовується третій поверх. В цей час будівля отримала класицистичний декор.Порівняльний аналіз планів реконструкцій 1887 p. та інвентарних планів 1924 p. показує, що за цей час планувальна структура будинку практично не змінилася . В період Великої Вітчизняної війни його було зруйновано, потім відбудовано.

Реконструкція післявоєнного періоду кардинально змінила планування І-го та ІІ-го поверхів. Замість дерев'яних сходів, що були в північній частині влаштовано залізобетонні сходові марші в південній частині будинку. З перекрить попередніх будівельних періодів збереглись склепіння в північній половині будинку, решта були замінені на залізобетонні та дерев'яні.

Джерела: довідка НІАЗ, Пам'ятники містобудування

Як бачимо будинок з багатою історією, що містить як світлі так і сумні сторони. Однак глянувши на будинок одразу бачимо його триповерховим, тобто більше подібним до того, яким він був з 19 століття. Говорити про його давність теж важко, адже він кілька разів був більше чи менше поруйнованим. Нам же випала нагода подивитись на все те власними очима, і розпочали ми звісно ж з підвалів.


Вхід до підвалу північної частини будинку обрамлений тесаним каменем


Спускаємось


в підвалах


для чого ніша на першій фото так і не знаєм точно. Гіпотеза - для олійно-масляних освітлювальних приладів


в підвалах


в підвалах


крім кам'яних стін є і елементи з цегли. Ключ на фото має 8см. Схоже цегла все ж таки сучасна


мишенятко спить, а ми фіксуємо

 
чи то привиди підземелля, чи то що...

Надземелля будинків менш суворе, можливо тому що тут більше яскравої цегли, проте і тут не скрізь пройдеш без ліхтарика


Склепінчасті преміщення першого поверху


Хід у підвали південної частини будинку і зовсім сучасний сходовий марш на гору


перший поверх

Східний фасад будинку набагато скромніший ніж західний. Головною прикрасою тут зараз є сучасне графіті в вигляді дядьки з пляшкою, що пригощає усіх хто виходить з дверей


вихід у двір


Межова стіна з видом на буд. №12 і вид на неї з самого будинку


Уже смеркає, а ми лише підійшли до ще одного уцілівшого будинку - №12. Його салатовий колір уже кидався в очі раніше і от ми біля нього.

Довідка про будинок

Адреса: Польський ринок, 12

Назва: Житловий будинок, 16 ст.

Статус: Пам'ятка архітектури національного значення (ох.номер 1633)

Будинок включає два середньовічних будинки, що розташовувалися на суміжних ділянках. Межі ділянок закріпилися в XIV в. межовий стіною, їх розміри складали 9,8X59 і 11,6X59 м (кутова ділянка). На рубежі XIV - XV ст. на ділянках з'явилися невеликі кам'яні будинки з підсінями. Розміри будинків в середньому становили 6 (7) Х8 (10)м. Архітектуру визначало ритмічне членування головного фасаду арками підсінями на масивних кам'яних стовпах і високі гонтові дахи. Перший поверх складався з склепінчастого житлового приміщення розміром близько 4 (5) Х6 (8) м, на другому поверсі розташовувалося мансардне приміщення. Будинки мали два яруси підвалів. Верхні яруси, заглиблення на півярусу, виступали за лінію фасадів, утворюючи передпоріжжя підсіней.

В XV-XVI ст. габарити будинків значно збільшилися. Їх довжина в глиб ділянок становила понад 20 м, ширина дорівнювала ширині ділянок. У першому поверсі утворилися наскрізні сіни, вздовж яких розташовувалося по три-чотири приміщення з кожного боку. Приміщення торгово-ремісничого призначення знаходилися в передній частині будинку, зверненої до площі, житлові кімнати розташовувалися в тильній частині. Арочні підсіни і мансардні поверхи зберігалися аж до межі XVII - XVIII ст.

В кінці XVII в. будинки (кам'яниці) зазнали незначних пошкоджень і втратили підсіні. У роки Великої Вітчизняної війни споруди були пошкоджені. Під час післявоєнних відновлювальних робіт вони були об'єднані, в результаті чого частково змінилася планування другого від кута споруди.

У південно-східному приміщенні підвального поверху, що виходить під площу, зберігся білокам'яний різьблений портал. Його стійки і архітравний блок мають профілювання і декоровані орнаментом у вигляді канелюр. Пам'ятник характеризує середньовічну забудову головній міській площі.

Джерела: Пам'ятники містобудування

Отже цей будинок як і його сусід №10 утворений об'єданнням будівель двох парцелів, однак, на відміну від сусіда, цей будинок було об'єднано уже ближче до нашого часу - під час післявоєєного відновлення.  Зараз будинок заселений.


Наша подорож наблизилась до завершення і, хоча ми упустили з виду саму молоду будівлю Суконки, яка займає, до речі, близько шести середньовічних парцелей, однак подорож загалом вдалась. Біля школи ми таки зупинились, аби поспілкуватись про цей, найстаріший заклад на Поділлі. Про норманивні нюанси і історію свого навчання в першій школі нам багато розповідав О.Будзей. Сподіваємось це ми ще почитаємо у його публікаціях

____________________________________

Автор тексту: Сергій Єрмаков

Фото: Галина Комарніцька, Сергій Єрмаков



Дивіться також:

Категорія: Проект "Мандруємо вулицями" | Додав: KamPod (14.11.2014)
Переглядів: 2806 | Коментарі: 9 | Теги: Мандруємо вулицями, Польський ринок, підвал, майдан, Суконка | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 8
0
1 ttgmum   (16.11.2014 19:55) [Материал]
низачот?

0
2 KamPod   (16.11.2014 20:22) [Материал]
Дякую, хоч боти прочитали і щось сказали grin

0
3 Dimboy   (16.11.2014 22:04) [Материал]
Досить цікаво, підвали круті, постійно хтілось поблукати у тому будинку... але не випадала нагода і треба було йти і тоді, але фотками і підписами вже є якась уява!!!! Дякую!

4 yura_lp   (01.10.2016 18:22) [Материал]
Доброго дня. Звиртаюсь до вас зі Львова))) Знаю у Вас на Польському ринку є зруйнований будинок, по вул. Польський ринок 10. Хто має його фото всередині або ззовні, киньте будь ласка
фото . Дуже потрібно. Я студент НУ ЛП і в мене курсовий проект по
модернізації та консервації цього будинку. Я нажаль немаю змоги поїхати.
Допоможіть хто може))) Буду дуже вдячний тим людям які допоможуть;3

0
5 KamPod   (01.10.2016 23:23) [Материал]
Вітаю. Фотографій ззовні думаю багато в мережі. Фотографій зсередини багато у цій публікації, якщо вони вас влаштують, то можу вислати оригінали без проблем. Якщо потрібно щось інше, то сформулюйте конкретніше що вам потрібно і думаю ми зможемо вам допомогти.

6 yura_lp   (02.10.2016 20:37) [Материал]
Доброго вечора. Якщо ви можите вислати побільше фото цього будинку, то я буду дуже вдячний. Мені потрібно знати чи зберіглось перекритя на першому та другому поверсі.

0
8 KamPod   (05.10.2016 15:40) [Материал]
Перевірте особисті повідомлення в своєму профілі на сайті

0
7 RD   (02.10.2016 21:53) [Материал]
yura lp  чи не могли Ви в двох словах пояснити, як по фото ви будете консервувати будинок, проводити модернізацію, немаючи розмірів і даних про реальний фізичний стан будівлі, розраховувати необхідну кількість матеріалів? Також цікаво , як Вам "дістався" саме цей будинок?

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проект "Мандруємо вулицями" [21]
Пішохідні маршрути [31]
Водний туризм [6]
Велотуризм [5]
Туристичні поїздки [19]
Спелеотуризм [9]
Маршрути Тетяни Недрі [6]
Визначні місця краю [20]
На мапі Кам'янця [25]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz