Чт, 18.04.2024, 16:20
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Цікаво знати

Копійка – маленький символ великої Держави
Одним з наймасовіших, і мабуть найбажанішим символом держави є її грошова одиниця. У нашому випадку – Гривня. Гривня в свою чергу складається з копійок. Саме про сучасні копійки і піде мова у цій публікації. Звичайно все й відразу розповісти важко, але зробити початок і розповісти дещо цікаве можна. Розповідь пропоную почати з старої газетної вирізки, яка розповідає про непросту історію створення і появи українських обігових монет.

По кліку відкриється у новій вкладці поряд з публікацією

Трішки підсумуємо статтю: Хоча монети почали карбувати у 1992, проте необхідна для грошової реформи кількість монет була відкарбована в 1994 році, 2 коп. монета була алюмінієва, а не стальна, так як про неї просто «забули». Копійки могли бути не копійками, а шагами (ця назва вважаю не прижилася б у нас, та й гривню далеко не всі ще й зараз називають гривнею). До 1998 року монетний двір був у Луганську, після переїхав до Києва.

Настало 2 вересня 1996 року, саме в цей день почалася грошова реформа (хоча по деяким даним вона планувалась спочатку на осінь 1995), купоно-карбованці виконавши свою місію тимчасових грошей і взявши на себе всі удари економічних потрясінь нашої держави замінила нова валюта – Гривня. Гривня рівнялась 100 000 купоно-карбованцям, і ділилась на 100 копійок , в обіг було введено 1, 2, 5, 10, 25, 50 копієчні монети. Реформа пройшла більш менш спокійно. 


Знак монетного двору, що з'явився на монетах київського монетного двору

Стосовно монети в 1 гривню, то в обіг вона була введена 12 березня 1997 року, зустрічалась вона не дуже часто , так як її тираж був невеликим( тираж 1 грн. монети 1995 року випуску близько 50 тис., 1996 – близько 1млн. штук), але при бажанні її можна було отримати без особливих проблем.

В квітні 1998 року монетний двір переводять у Київ. Саме на «київських» монетах з’являється знак монетного двору, який являє собою монограму з літер М (монетний) Д (двір) У (Україна), в центрі якої утворюється гривня – грошова одиниця Київської Русі. На новому монетному дворі була «виправлена» помилка і 2 коп монета стала такою ж як і 1 і 5 коп. З 2004 року 1 гривнева монета змінила дизайн і карбується з зображенням Володимира Великого. В цьому ж році з’являється і перша пам’ятна одно гривнева монета присвячена 60 річниці визволення України від фашистських загарбників.


"Донецький фальшак"

Так як у перші роки після введення в обіг гривні вона мала досить гарну ціну ( 1 долар – 1.76 гривні, а долар тоді теж гарно цінувався), то підробляти стали навіть копійки, так як 1 грн. монета не була масовою, і була більш складною для підробки, то найбільш часто підробляли 50 коп. монету (пам’ятаю як 1 л бензину коштував 45 коп, а купувати можна було не тільки бензин, а практично все). Найбільш розповсюдженим і якісним є так званий «донецький фальшак», від справжньої ця монета відрізняється ягодами калини, що розміщені під літерами О і П. У справжньої монети вони у формі латинської літери L, у підробки у вигляді смайлика, можливо фальшивомонетники таким чином хотіли виділити в загальній масі своє творіння, чи скоріш за все просто помилились, є й інші менш помітні ознаки несправжності цих монет. Курйоз у тому , що такі монети є ще й зараз в обігу, вони мають певну колекційну цінність і коштують дорожче за справжні 50 коп. монети. Карбували їх десь в Донецькій області приблизно в 1998 році, звідти походить  і назва підробки. Так як запустити в обіг велику кількість підробних монет не просто, то на фальшивомонетників швидко вийшла міліція, хлопці утікаючи до Росії закопали велику кількість монет посеред поля в одному з прикордонних сіл. Таким чином у селі з'явилось своє і справжнє "поле чудес", дізнавшись про яке місцеві жителі покинули усі свої справи і зайнялись "збором урожаю". Більшість монет потрапило до сільмагу, господар якого повіз вкінці місяця готівку до банку, де його і затримали. В міліції чоловік розповів, що монети приносив сільський люд, а знаходили їх у полі на якому росла кукурудза. В міліції посміялись, але поїхали перевірити слова чоловіка, і всі дуже здивувались , коли побачили повне поле людей з лопатами, що шукають гроші. Міліціанти швидко прогнали з поля людей, далі копали вже самі. Частину з зібраних монет показово знищили, ну а інша частина "кудись зникла" і потрапила все ж таки в обіг. 

З 2013 року змінюється метал з якого виготовляють 50 коп. монети, якщо до цього вони були з латуні, то тепер стальні з бронзовим покриттям. Не виключено, що з 2014  монети й інших номіналів стануть стальними.

Усі нові монети на монетному дворі пакують у ролики, у ролику 50 монет, ролики у свою чергу запаюють у плівку (щось типу як пляшки з мінералкою).

Ролик з упакованими монетами

Спеціально для колекціонерів випускають річні набори монет підвищеної якості у спеціальній упаковці, але тираж таких наборів невеликий, ціна висока, тому рядовому колекціонеру вони мало доступні. У цьому році з’явилось два набори , другий цікавий тим , що у ньому присутня «стара» одно гривнева монета. Можна припустити , що й одно гривневу монету теж з наступного року почнуть випускати з сталі, а так як сталь менш пластична ніж латунь, то мабуть повернуться до старої гривні без Володимира, в якої менше дрібних деталей і яку легше буде карбувати.

Набори з українськими монетами

Стосовно майбутнього українських монет, то НБУ давно планував вилучити з обігу 1, 2, 5 коп. монети, у цьому році 1 і 2 коп монети не випускались , вперше з 2000 року. Вартість виготовлення однієї монети 16 коп.( така інформація проходила у ЗМІ, інтернет форумах), тому й зрозуміло чому дрібних монет хочуть позбутись. Якщо доля 1 і 2 коп. зрозуміла, то з 5 коп. не все так просто, її «захищає» монета в 25 коп., яку або теж потрібно вилучати, або «округляти» до 20. На захист дрібних монет (1.2.5) можна сказати, що виготовлені вони з харчової нержавіючої сталі, яка є відносно цінною. Ходять навіть слухи, що наші дрібні монети саме на метал і вивозять за кордон. Згідно даних НБУ на початок 2013 року на кожного українця припадало по 222 монети, проте в готівковому обігу відчувається певний дефіцит монет.

Починаючи з 1992 і до теперішнього часу в обіг потрапляє багато брачних монет. Найбільш відомі такі браки: розкол, тріщина, зсув, залипання, поворот штампу; подвійне кільце , непрочекан(погано прокарбовані елементи монети);різні браки ребра монети. Таке неможливо в розвинутих країнах, наприклад в Великобританії чи Японії. Тому трохи перефразуючи один відомий вислів можна з упевненістю сказати ,що ми живемо в унікальній країні і нумізмати інших країн нам заздрять. Трапляється так , що працівники монетного двору інколи "жартують" і в обіг потрапляють монети з однаковою передньою і задньою стороною(наприклад номінал-номінал, чи герб-герб), такі монети вважаються щасливими, а ті хто їх знайшов - щасливчики.

Чомусь впевнений що не всі знають , що ж зображено на обігових монетах. Зліва і справа від тризуба - колоски ячменю, і дубове листя, а навкола номіналу калина - символ вічності України. На одногривневій монеті(старого зразка) навколо одинички зображено хміль, а трикутнички символізують цвіт каштану кінського(принаймі таке десь читав).

І наостанок ось такий цікавий факт: в кінці 90-х в обігу іноді траплялись ювілейні і пам’ятні 2 і 5 гривневі монети з недорогоцінних металів, просто тоді НБУ реалізовував їх по номінальній вартості. Зараз ціна НБУ 2 гривневої монети – 20 гривень, 5 гривневої – 25.


Автор: RD



Дивіться також:

Категорія: Цікаво знати | Додав: RD (22.12.2013)
Переглядів: 6036 | Коментарі: 31 | Теги: гривня, монетний двір, колекціонування, нумізматика, Гроші, копійка, монета, карбування | Рейтинг: 2.7/3
Всього коментарів: 311 2 »
1 KamPod   (22.12.2013 14:46) [Материал]
Дякую за черговий цікавєйший матеріал. Багато чого дізнався нового bear

2 KamPod   (22.12.2013 14:48) [Материал]
Трохи не зрозуміло у чому проблема:
Цитата
Якщо доля 1 і 2 коп. зрозуміла, то з 5 коп. не все так просто, її «захищає» монета в 25 коп., яку або теж потрібно вилучати, або «округляти» до 20.

Чому 5-ку захищає 25-ка? як на мене цілком може обійтись без неї, чи є якісь монетні закони?

3 Kobzar   (22.12.2013 16:25) [Материал]
5+25=30
25-5=20

4 RD   (22.12.2013 17:47) [Материал]
Ось така задачка для KamPod: Ви хочете купити наприклад блокнот за 1 грн 20 коп, дали продавцю 1 грн, 25 коп. монету. Як Вам дати здачу, якщо 5 коп нема?

5 KamPod   (22.12.2013 18:46) [Материал]
Зрозуміло, але така задачка не буде виникати, якщо усі ціни будуть кратні 25коп

6 RD   (28.12.2013 18:51) [Материал]
Трохи поправив і доповнив матеріал, кому цікава дана тематика, думаю буде цікаво почитати.

8 KamPod   (28.12.2013 21:09) [Материал]
Ага, сподобалось
Цитата
можна з упевненістю сказати ,що ми живемо в унікальній країні

Але щасливчиків я ще не бачив :)

7 RD   (28.12.2013 18:58) [Материал]
Стосовно монети в 15 коп, то виглядає вона так, в обігу її небуло. Була виготовлена тільки пробна партія. Підробляють таку монету для колекціонерів й дотепер

9 KamPod   (28.12.2013 21:10) [Материал]
А чого... смотрітся )). Це мала бути замість 25-ки так як було в СРСР, правильно?

10 RD   (28.12.2013 22:46) [Материал]
15-ка мала бути сама по собі (разом з 25-ю)

11 KamPod   (15.03.2014 14:00) [Материал]
Якось коли раніше читав цього якось окремо не відмітив для себе.
Цитата
Чомусь впевнений що не всі знають , що ж зображено на обігових монетах. Зліва і справа від тризуба - колоски ячменю, і дубове листя, а навкола номіналу калина - символ вічності України. На одногривневій монеті(старого зразка) навколо одинички зображено хміль, а трикутнички символізують цвіт каштану кінського(принаймі таке десь читав).

А взагалі цікаво дубове листя і ячмінь, чому саме ячмінь, а не пшениця, наприклад.
Про кінський каштан на гривні не чув і завжди сприймав це як калину і чув, між іншим, від інших про таке сприйняття.
А ще цікаво було б порівняти з зображеннями на радянських монетах, там коло номіналу також щось вроді міксу дуба з злаком.
Символіка цікава тема, думаю навіть на окрему публікацію заслуговує і окрему увагу

12 RD   (15.03.2014 20:21) [Материал]
Ость так цвіт каштану зображений на старому гербі Києва, трохи схоже і на 1 грн монеті, хоча на 100% не впевнений.

13 KamPod   (15.03.2014 21:18) [Материал]
Так, справді пів київського каштана

14 KamPod   (18.03.2014 12:49) [Материал]
Знайшов в інтернеті таку гривню

Здається таку я бачив колись, коли навчався в технікумі - тоді говорили, що це був один з варіантів гривні перед її введенням.
Як бачимо переміг інший дизайн, але тим не менше в неті її пробують штовхнути за 1700грн ( http://auction.violity.com/2153931-poroshkovaya-grivna-1992-g )

15 Dimboy   (19.03.2014 22:50) [Материал]
Перевіримо чи щось підходить на скарб???


16 KamPod   (19.03.2014 23:41) [Материал]
Знайоми терези :)

0
17 KamPod   (01.04.2014 23:16) [Материал]
На аукціоні антикваріату Віоліті за 2000грн, була виставлена така українська монетка

Описание: 1 гривна 1992 года (монета) на гурте: надпись: *ОДНА ГРИВНЯ*1995

В результаті було аж чотири ставки на її покупку і в результаті 27 березня 2014р. лот хтось виграв за 2150грн. Непоганий підйом з однієї гривні found .

18 KamPod   (21.04.2014 13:23) [Материал]
як не печально, але так мабуть і має бути

19 KamPod   (22.04.2014 22:29) [Материал]
Дуже гарні монети. От якби такі зробити більш доступними з недорогоцінних металів, а ще краще взагалі оббігові

20 KamPod   (22.04.2014 22:33) [Материал]
Оранта в попередньому коменті має номінал 500 грн, а тут 50грн.

0
21 KamPod   (29.06.2014 21:03) [Материал]
Гривня за 2012 рік сьогодні поповнила мою колекцію

0
22 KamPod   (23.03.2015 22:24) [Материал]
НБУ припинив карбувати копійки номіналом від 1 копійки до 1 гривні

Щойно перефотографував з телевізора

0
23 RD   (10.05.2015 18:32) [Материал]
До 70-річчя Перемоги НБУ випустив пам'ятну одногривневу монету. Тираж 7 млн., повинно вистачити , я думаю, для усіх бажаючих :)

0
24 KamPod   (21.11.2015 19:38) [Материал]
На одному з інтернет-аукціонів продається донецький фальшак 50 коп. Копійка схоже вилучена з оббігу. Виставлена за стартову ціну - 500 грн. За добу до завершення торгів уже є 19 ставок і вартість виросла до 860грн.


0
25 RD   (21.11.2015 20:20) [Материал]
Це англійський чекан :)

0
27 KamPod   (21.11.2015 20:30) [Материал]
А точно, то я з донецьким фальшаком сплутав тай додав сюди, а планувалось закоментити у попередню публікації "Безкоштовна щоденна лотерея" там де про таку різновидність монет розповідалось

1-20 21-23
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz